Partner serwisu
Tylko u nas
10 maja 2019

Suszenie w alternatywie. Rozmowa z Robertem Nędzą, prezesem zarządu MPWiK Rzeszów

Kategoria: Artykuły z czasopisma

• Patrząc na realizowane przez was inwestycje, mam wrażenie, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z firm o charakterze usługowych stają się zakładami produkcyjnymi. Osady, które były odpadem, stają się produktem. Zajmujecie się też wytwarzaniem energii elektrycznej, ciepła…

Myślę, że mamy jeszcze dużo w tych tematach do zrobienia. W zakresie wytwarzania energii elektrycznej przed nami wykonanie drugiego zbiornika biogazu. Chcemy doprowadzić do sytuacji: w nocy, kiedy fotowoltaika nie działa, będziemy spalać biogaz, a w dzień, gdy fotowoltaika „chodzi”, biogaz będziemy magazynować. Są też pomysły związane z temperaturą ścieków oczyszczonych, która zawsze jest dodatnia. Tam też widzimy potencjał energii cieplnej.

• Prowadzicie również inwestycje w sieci.

Zainwestowaliśmy w budowę kanalizacji sanitarnej, mapy GIS-owskie, model hydrauliczny. Dział map numerycznych został wyposażony w ramach dofinansowania na wspomniane 10 zadań.

• Za wami duży program inwestycyjny. Czy to koniec wielkich inwestycji w Rzeszowie, przynajmniej na jakiś czas?

Dalej kontynuujemy prace nad poprawą jakości wody i poprawą jakości przesyłu. Prace skupiają się na renowacji, oczyszczeniu rurociągu – z reguły metodami bezwykopowymi. Jakość wody jest dobra, spełnia przepisy polskie i unijne, ale zawsze można nad nią jeszcze popracować np. poprzez zmniejszenie dezynfekcji, zmianę rodzaju środka dezynfekującego (zamiast chloru gazowego, dwutlenek chloru). Dzięki temu poprawiają się walory zapachowe i smakowe produktu.

• A jak te inwestycje wpływają na poziom awaryjności sieci?

Prowadzimy statystykę i awaryjność zdecydowanie spadła. Jest to wynik modernizacji głównych magistrali, wymiany starych instalacji, ale także tego, że budujemy dużo nowych sieci.

Rozmowa została również opublikowana w nr 2/2019 magazynu Kierunek Wod-Kan.

fot. MPWiK Rzeszów
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ