Partner serwisu
19 listopada 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekWODKAN.pl w III kwartale 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Od 2 sierpnia wrocławianie mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu „Złap deszcz”. Każdy, kto na swojej posesji zainstaluje zbiornik do zbierania deszczówki lub gdy już ma taki zbiornik i chciałby go zmodernizować, może liczyć na zwrot kosztów inwestycji. Program jest finansowany w całości z budżetu miasta. – Chcemy, aby mieszkańcy wypinali się z rynien i w jak najmniejszym stopniu odprowadzali wodę deszczową do miejskiego systemu kanalizacji deszczowej, a w jak największym zagospodarowywali ją na własnym terenie – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przepisów prawnych dotyczących zgłoszenia budowy i eksploatacji oczyszczalni jest długa lista. Aby nie błądzić jak „dziecko we mgle”, przedstawiamy najważniejsze wymagania w powyższym zakresie.

Studzienka rewizyjna to jeden z najważniejszych elementów składowych kanalizacji grawitacyjnej. Od jej prawidłowego przyjęcia zależą warunki przyszłej eksploatacji kanalizacji. Błędne założenia mogą utrudnić jej użytkowanie, a w skrajnych warunkach – nawet to uniemożliwić.

Z określania służebności przesyłu wynika wiele problemów – w fazie inwestycyjnej można wprawdzie dosyć precyzyjnie wskazać czas i warunki budowy, jednak bardzo trudno określić na etapie eksploatacji sieci konkretne warunki, szczególnie w przypadkach awaryjnych.

Wykonane do tej pory prace wskazują, że bezpośrednią przyczyną zaistniałego we wczesnych godzinach porannych w dniu 27 bm. rozszczelnienia południowego przewodu przesyłowego (nitka A), skutkującego zalaniem poddennego odcinka tunelu ściekami, było pęknięcie rurociągu ciśnieniowego z tworzywa sztucznego w sąsiedztwie jego połączenia z odcinkiem rurociągu stalowego.

Lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem roku w Polsce. To właśnie latem, a nie jesienią na terenie kraju notuje się najbardziej obfite opady deszczu, wzrasta też ryzyko powodzi i podtopień. W tym deszczowym kontekście jeszcze bardziej aktualne wydaje się zagadnienie gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, czyli tzw. deszczówką.

Od 1 stycznia 2018 r. wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego właściciele ujęć wody będą obowiązani ustanowić strefy ochronne obejmujące teren ochrony bezpośredniej dla wszystkich ujęć wody, dla których dotychczas nie ustanowiono takich stref. Co więcej, ustawodawca nakłada obowiązek przeprowadzenia analiz ich ryzyka. Na czym dokładnie będą polegały wskazane obowiązki?

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3- osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 PLN – szacuje serwis domiporta.pl.

Większość ujęć wód podziemnych cechuje spadek wydajności w czasie eksploatacji. Spowodowane jest to piaszczeniem, korozją czy kolmatacją. W zależności od rodzaju uszkodzenia, naprawa studni może przebiegać w różny sposób. Jaka metoda sprawdziła się przy renowacji studni głębinowej 1 i 2 w Łodzi?

Norma EN 752:2008 podaje nie tylko wymagania dotyczące projektowania, ale również monitoringu, eksploatacji i renowacji przewodów kanalizacyjnych. Jak różni się metodycznie od dotychczas obowiązujących w Polsce zasad projektowania kanalizacji?

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ