Partner serwisu
16 maja 2019

Lepsza woda dla Gliwic dzięki Funduszom Unijnym

Kategoria: Aktualności

Rozbudowa Gliwickiej Oczyszczalni Ścieków, modernizacja przepompowni, ponad 240 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej, dwadzieścia kontraktów zrealizowanych przez Spółkę w ostatnich latach wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Obecność w tej międzynarodowej organizacji pozwoliła na przeprowadzenie w Gliwicach wielu ważnych inwestycji, które znacząco wpłynęły na komfort życia mieszkańców. Jedną z nich była inwestycja modernizacji Stacji Uzdatniania Wody.

Lepsza woda dla Gliwic dzięki Funduszom Unijnym

Historia tego miejsca sięga lat 20 ubiegłego stulecia, kiedy to gwałtowny rozwój przemysłu przyczynił się do poszukiwania źródeł wody i dostarczania jej w szybki i łatwy sposób. Pierwszym źródłem wody zaopatrującym Gliwice były złoża zlokalizowane w miejscowości Karchowice, leżące w gminie Zbrosławice. Wówczas zbudowano pierwszy system wodociągowy, który oddano do użytku 18 czerwca 1895 roku. Rurociąg przechodził m.in. przez ulicę Jana Śliwki, Jasnogórską, Daszyńskiego, aż do wieży ciśnień przy ul. Leśnej.
Jest to najstarsza wieża wodna zachowana za terenie Gliwic, wybudowana w stylu ceglanego neogotyku, mierzy ponad 26 m i jest historycznym symbolem powstania Wodociągów Miasta Gliwice. Stale rosnące zapotrzebowanie na wodę spowodowało jej dalsze poszukiwanie w okolicach miasta. Zasoby wodne odkryto w kamieniołomach obok linii kolejowej w Łabędach oraz na terenie Szobiszowic, wówczas powstał pierwszy Zakład Produkcji Wody oddany do użytku w 1917 roku, funkcjonujący obecnie jako Stacja Uzdatnienia Wody.

Ujęcie wód głębinowych Gliwice – Łabędy jest głównym źródłem dostaw wody dla mieszkańców miasta. Analiza i ocena wpływu pozyskiwania zasobów wodnych ma zasadnicze znaczenia dla zachowania dobrobytu regionu – woda jest surowcem nie do zastąpienia, dlatego tak ważana była relalizacja projektu modernizacji Stacji Uzdatniania Wody, która została oddana do eksploatacji 01.03.2014 r. Modernizacja realizowana z udziałem środków Unii Europejskiej, objęła budowę instalacji, urządzeń, obiektów i infrastruktury związanej z technologią uzdatniania wody. Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 23 mln PLN brutto.

Przedsięwzięcie to było jednym z elementów realizowanej od 2004 roku polityki modernizacji infrastruktury technicznej i technologicznej Przedsiębiorstwa w ramach projektów „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – etap II”. Stacja Uzdatniania Wody została wyposażona w nową instalację urządzeń, obiektów i infrastruktury związanej z technologią uzdatniania wody, która zakłada podczyszczenie oraz ponowne wykorzystanie i uzdatnianie wód popłucznych powstałych wskutek płukania filtrów.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ