Partner serwisu
16 maja 2019

Lepsza woda dla Gliwic dzięki Funduszom Unijnym

Kategoria: Aktualności

Woda dostarczana odbiorcom przez PWIK pochodzi z sześciu własnych ujęć wód głębinowych, średnia głębokość z jakiej pobierana jest woda to ok. 170 – 200 m. Jest to woda bardzo czysta, najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia. Badania wykonane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu zakwalifikował gliwicką wodę z dwóch studni (nr 8a i 11) jako naturalną wodę źródlaną. Naturalną wodę źródlaną definiuje się jako pochodzącą z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych z potwierdzonym stałym składem chemicznym korzystnym dla zdrowia. Niewątpliwą wartością "wód źródlanych" jest pochodzenie z podziemnych warstw wodonośnych, dobrze izolowanych od czynników zewnętrznych dzięki temu woda zachowuje swą pierwotną czystość i jest pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Ze względu na twardość wody, przyjmuje się, że woda płynąca w sieci wodociągowej miasta Gliwice definiowana jest jako średnio zmineralizowana (zawartość 5-10% składników mineralizowanych). Taka woda wbrew obiegowym opiniom jest lepsza dla zdrowia niż woda miękka. Jej twardość jest wynikiem naturalnego rozpuszczania się związków wapnia i magnezu, które są niezbędne w diecie człowieka.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii podczas produkcji i dystrybucji wody, woda dostarczana z pozostałych ujęć jest bezpieczna dla zdrowia, bezwonna, czysta pod względem chemicznym i biologicznym. Świadczą o tym wyniki regularnych kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Laboratorium Wody PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach, posiadające Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego z wdrożonym i utrzymywanym systemem zarządzania jakością. Certyfikacja potwierdza rozbudowany system kontroli jakości wody.

System ten opiera się na laboratoryjnych badaniach parametrów fizyczno-chemicznych, mikrobiologicznych, sensorycznych i hydrobiologicznych wody pobieranej ze środowiska w celu poddania jej procesom uzdatniania na stacjach wodociągowych, uzdatnianej na stacjach wodociągowych podczas wybranych procesów technologicznych, pobieranej w punkcie wtłaczania wody uzdatnionej ze stacji wodociągowych do rurociągów. Certyfikat potwierdza także duże możliwości badawcze laboratorium, kompetencje personelu, wiarygodność prowadzonych badań, warunki środowiskowe i lokalowe.

W zakresie bezpieczeństwa wody Spółka wdrożyła innowacyjny system monitoringu infrastruktury technicznej studni, przepompowni wody, przepompowni ścieków i sieci wodociągowej. Obecnie monitorowaniu podlegają wszystkie studnie głębinowe i stacje uzdatniania tj. 28 obiektów, przepompownie wody - 23 obiekty, przepompownie ścieków - 45 obiektów oraz sieć wodociągowa w 89 punktach kontrolnych. Cały system umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami, kontrolę parametrów pracy, archiwizację danych produkcyjnych, alarmowanie przekroczenia parametrów, alarmowanie antywłamaniowe i przeciwpożarowe.

źródło: pwik.gliwice.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ