Partner serwisu
16 kwietnia 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekWODKAN.pl w I kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Przepisów prawnych dotyczących zgłoszenia budowy i eksploatacji oczyszczalni jest długa lista. Aby nie błądzić jak „dziecko we mgle”, przedstawiamy najważniejsze wymagania w powyższym zakresie.

Studzienka rewizyjna to jeden z najważniejszych elementów składowych kanalizacji grawitacyjnej. Od jej prawidłowego przyjęcia zależą warunki przyszłej eksploatacji kanalizacji. Błędne założenia mogą utrudnić jej użytkowanie, a w skrajnych warunkach – nawet to uniemożliwić.

Z określania służebności przesyłu wynika wiele problemów – w fazie inwestycyjnej można wprawdzie dosyć precyzyjnie wskazać czas i warunki budowy, jednak bardzo trudno określić na etapie eksploatacji sieci konkretne warunki, szczególnie w przypadkach awaryjnych.

Norma EN 752:2008 podaje nie tylko wymagania dotyczące projektowania, ale również monitoringu, eksploatacji i renowacji przewodów kanalizacyjnych. Jak różni się metodycznie od dotychczas obowiązujących w Polsce zasad projektowania kanalizacji?

Od 1 stycznia 2018 r. wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego właściciele ujęć wody będą obowiązani ustanowić strefy ochronne obejmujące teren ochrony bezpośredniej dla wszystkich ujęć wody, dla których dotychczas nie ustanowiono takich stref. Co więcej, ustawodawca nakłada obowiązek przeprowadzenia analiz ich ryzyka. Na czym dokładnie będą polegały wskazane obowiązki?

Przez długi okres kanalizacja deszczowa była traktowana jako dość prosty system odwadniania terenów, którego funkcjonowanie jest oczywiste i nie stwarza większych kłopotów. Ostatnie lata pokazują jednak, że nie jest to zgodne z prawdą, a system wymaga modernizacji, zmiany pewnych założeń jego stosowania.

Z okazji Światowego Dnia Wody Aquanet SA przygotował aplikację na telefon komórkowy „Tyle Życia Ile Wody”. Posiadacze urządzenia wyposażonego w system Android lub iOS mogą łatwo zainstalować ją na swoim telefonie.

Postanowiłem w artykule opisać kilka z tych technologii, które miałem możliwość obserwować podczas realizacji inwestycji wod-kan w moim mieście, dla zobrazowania ich zalet i wad. Dlatego też w tytule napisałem prowokacyjnie „subiektywny przegląd”.

1 stycznia 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa Prawo wodne, a wraz z nią wiele zmian, które bezpośrednio wpłyną na przedsiębiorców. Jedną z najistotniejszych, a jednocześnie budzących najwięcej kontrowersji nowości jest zmiana systemu naliczania i uiszczania opłat za tzw. usługi wodne.

W dniu 22 czerwca br. Sąd Najwyższy Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Wydział III w składzie siedmiu sędziów wydał nową uchwałę.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ