Partner serwisu

Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji

Kategoria: inne

Direct Pipe – nowa technologia w Polsce

W minionym roku jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w branży bezwykopowej było wdrożenie w Polsce nowej technologii budowy rurociągów. Podczas budowy gazociągu wysokiego ciśnienia DN1000 wykonano pierwsze przejścia metodą Direct Pipe (DP), której premiera odbyła się już w 2006 r. w Hanowerze. Nic więc dziwnego, że właśnie do tej inwestycji często powracano podczas Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa.

Direct Pipe to połączenie dwóch technologii: HDD i mikrotunelowania. Metoda ta łączy zalety obu tych rozwiązań, natomiast ogranicza ich niedostatki. Niedostatek technologii mikrotunelowania polegał na tym, że musieliśmy budować głębokie szyby, nie mogliśmy startować z powierzchni terenu. W HDD drąży się z powierzchni i „wychodzi się na powierzchnię”. Z kolei minusem technologii HDD jest to, że musimy wykonać otwór na całej długości przewiertu, który nie jest dobrze ustabilizowany. W tym celu wykorzystywana jest płuczka i serwisy płuczkowe, które pomagają ustabilizować otwór, ale jest to możliwe tylko w pewnych, dobrze rozpoznanych warunkach geologicznych. W niektórych frakcjach ta stabilizacja jest bardzo trudna. Właśnie dlatego pojawił się pomysł, aby opracować bardziej uniwersalną technologię – mówił Dymitr Petrow-Ganew, Herrenknecht AG.

Direct Pipe jest szybką i bezpieczną technologią jednoetapowej instalacji rurociągów stalowych. W przeciwieństwie do HDD, które jest procesem kilkuetapowym.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ