Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji
DP jest coraz bardziej ceniona przez wykonawców ze względu na to, że ma bezpieczną procedurę awaryjną. To znaczy, że we wszelkich sytuacjach awaryjnych stosowana jest tutaj procedura jest niestandardowa – po prostu wyciągamy głowicę mikrotunelową z rurociągiem lub wymieniamy ją na inną, jeżeli mamy inny grunt, taki który nie był wskazany w badaniach geologicznych – tłumaczył Dymitr Petrow-Ganew.
Direct Pipe a kierunkowe przewierty horyzontalne HDD
Przedstawiciel firmy PPI Chrobok, która była wykonawcą pierwszych w Polsce przewiertów DP, omówił praktyczne aspekty związane z każdym etapem realizacji tego typu przekroczeń. Dokonał porównania tej technologii z przewiertami HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).
Nasze pierwsze przekroczenia w technologii Direct Pipe wykonaliśmy na budowie gazociągu Czeszów–Wierzchowice (DN1000). Całkowita długość instalowanego gazociągu to 14 km, z czego około 3,4 km wykonaliśmy w technologiach bezwykopowych – cztery otwory w technologii HDD, dwa w Direct Pipe – mówił Marcin Firkowski z firmy PPI Chrobok.
Jakie wnioski płyną z porównania dwóch przewiertów wykonanych w ramach budowy gazociągu Czeszów–Wierzchowice: jednego w technologii HDD (480 m), a drugiego w Direct Pipe (460 m)? Całkowity czas wykonania przewiertu DP to 16 dni, z czego 10 dni trwały prace wiertnicze. W przypadku HDD wykonanie przewiertu trwało 29 dni, z czego 14 to dni wiertnicze – mówił Firkowski. Czas przeznaczony na roboty wiertnicze w przypadku technologii Direct Pipe jest więc znacząco skrócony. Liczba osób konieczna do realizacji zadań jest natomiast podobna. W przypadku DP zużyte zostało zdecydowanie mniej materiałów płuczkowych. W technologii HDD nie uniknęliśmy zjawiska szczelinowania hydraulicznego, w DP bardziej pracochłonne było natomiast zakotwienie maszyny – dodał.