Czym żyje branża bezwykopowa? Relacja z konferencji
Do realizacji ważnych inwestycji polegających na bezwykopowej modernizacji sieci przygotowuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Kluczowe zadania zostaną zrealizowane w ramach projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa etap V”, na realizację którego krakowski MPWiK otrzymał unijne wsparcie w wysokości ponad 84 mln zł.
Do naprawy przeznaczone zostały główne kolektory biegnące wzdłuż cieków wodnych: kolektor lewobrzeżny rzeki Wilgi czy kolektor prawobrzeżny rzeki Białuchy. Trudnym zadaniem będzie również remont kolektorów prowadzonych wzdłuż najważniejszej arterii miasta, tj. Alei Trzech Wieszczów – powiedział Marcin Łukaszewicz, zastępca kierownika Zakładu Sieci Kanałowej, MPWiK Kraków.
Nie ulega wątpliwości, że przyszłość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce zależeć będzie w dużej mierze od zmian w prawie. Tych w najbliższym czasie będzie sporo. Pierwszą i bezwzględnie dla branży najważniejszą, jest tzw. nowe prawo wodne.
Kolejnym jest natomiast kodeks urbanistyczno-budowlany. Prace nad jego ostatecznym kształtem wciąż trwają. Kluczową zmianą w tym dokumencie, która dotyczyć będzie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, jest przede wszystkim założenie, że inwestycje polegające na budowie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz oczyszczalni będą inwestycjami celu publicznego. Dodatkowo Kodeks wprowadza opłatę inwestycyjną, z której takie inwestycje mają być finansowane. Ma też wprowadzić podział inwestycji na klasy. Do klasy II mają zaliczać się inwestycje liniowe, takie jak budowa sieci wodociągowej czy sieci kanalizacyjnej. Będą to takie przedsięwzięcia, które nie mają charakteru strategicznego tylko liniowy, a jednocześnie mają istotne znaczenie dla rozwoju regionalnego. Realizacja takich projektów będzie możliwa na podstawie decyzji administracyjnej. Do klasy III (inwestycje nieliniowe – kubaturowe) będą natomiast kwalifikowane takie projekty, jak np. budowa oczyszczalni ścieków. W tym przypadku ich realizacja będzie możliwa na postawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – powiedział Tymoteusz Mądry (SMM Legal).