Aglomeracje czy zlewnie?
Poprawne zdefiniowanie granic
Jak z tego widać, kluczowym staje się poprawne zdefiniowanie granic aglomeracji, ponieważ jej „rozdmuchanie” doprowadzić może do zwiększenia opłat taryfowych. Określając zasięg potencjalnej aglomeracji, należy się kierować współczynnikiem określonym w rozporządzeniu, ale też, a może przede wszystkim, zdrowym rozsądkiem i wysokością obciążeń, jakie będą musieli ponosić przyszli użytkownicy systemu kanalizacyjnego.
Pracując w spółce działającej na terenie 10 gmin wiejskich (południowa Małopolska), mam możliwość porównywania wielu danych źródłowych, co daje sposobność wyciągania wniosków, które w innej sytuacji byłyby trudniejsze do wykazania. W części obsługiwanych przez przedsiębiorstwo gmin, taryfy są na takim poziomie, że mogą nawet przekraczać 3% dochodu dyspozycyjnego, co jest określane jako wartość graniczna przy kalkulacjach studiów wykonalności dla inwestycji dofinansowywanych z budżetu Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach, sytuacja taka może wynikać również z niskiego zagęszczenia ludności. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w części z terenów obsługiwanych przez firmę, bardzo mocno rozwinięta jest baza turystyczna, czynna z różną intensywnością
przez dużą część roku.
Teoretyczne opłaty taryfowe
Na podstawie dostępnych danych dokonałem pewnego przefiltrowania informacji, wyznaczyłem czynniki wspólne dla całej spółki, niezależnie od gminy, a także uwzględniłem specyfikę oczyszczalni ścieków oraz ilości przeprowadzanych inwestycji. W efekcie uzyskałem teoretyczne opłaty taryfowe, które obowiązywałyby, gdyby obliczano je odrębnie dla poszczególnych nowych odcinków kanalizacji – uwzględniłem opłaty odmajątkowe tych odcinków, a także sumę pozostałych kosztów eksploatacyjnych (w oparciu o obecne koszty ponoszone w przedsiębiorstwie), dodatkowo pokazując wpływ obciążeń z tytułu oczyszczania ścieków. Zgodnie z obliczeniami, przyjąłem, że suma kosztów innych niż odmajątkowe, na skalę spółki wynosi ok. 5 500 zł/km kanalizacji, a wraz z kosztami oczyszczania ścieków – ok. 12 000 zł/km. Koszty takie przyjąłem na podstawie dotychczasowych doświadczeń eksploatacyjnych firmy i nie powinny one być przenoszone na inne tego typu podmioty, ponieważ zostały obliczone dla specyfiki działania spółki, przy uwzględnieniu bieżącej długości kanalizacji, ilości oczyszczalni ścieków i ich technologii. Wartości te na pewno będą się zmieniać wraz ze zmianą długości kanalizacji czy zmianą struktury kosztów oczyszczania ścieków.