Partner serwisu
28 listopada 2014

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Kategoria: Gospodarka odpadami

600 ton stali, 40 metrów wysokości, cztery miesiące prac  – Promostal z Czarnej Białostockiej w terminie zakończył montaż konstrukcji stalowej białostockiej spalarni.

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Montaż głównej konstrukcji stalowej zakończył się w pierwszym tygodniu listopada. Ostatnim etapem robót był montaż platformy na poziomie 38-40 m oraz wyposażenie pomostów roboczych w poziomie 20-40 m w kraty pomostowe, barierki i bortnice – te prace zakończono w zeszłym tygodniu.

– Kamieniem milowym tej inwestycji było przekazanie zmontowanej do poziomu 20 m konstrukcji stalowej Boiler house, na którym firma Sefako zamontowała ważący 500 ton kocioł - najważniejszy element wyposażenia technologicznego – opowiada Patryk Mlonek z Promostalu, kierownik kontraktu, zawartego z konsorcjantem odpowiedzialnym za linię technologiczną spalarni – Keppel Seghers Belgium NV.

Montaż rozpoczął się 7 lipca i trwał cztery miesiące. Zakres robót został podzielony na poszczególne etapy, a w jego ramach wykonano:  konstrukcję wsporczą kotła o wadze ok. 500 t,  konstrukcję wsporczą pod technologię stabilizacji i zestalania popiołów – ok. 50 t, klatkę schodową do konstrukcji oczyszczania spalin – ok. 16 t, klatkę schodową do konstrukcji wsporczej pod technologię stabilizacji i zestalania popiołów – ok. 18 t oraz konstrukcję wsporczą pod kanały spalin i inne wyposażenie – o wadze ok. 12 t.

Spalarnia powstaje w Białymstoku przy ulicy Andersa w ramach projektu: "Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej". Jej budowa kosztuje 330 mln zł (210 mln zł pochodzi z UE z programu Infrastruktura i Środowisko). W zakładzie, który  zajmie 3,3 ha mieścić się będzie m.in.  budynek procesowy z bunkrem na odpady, kotłem odzyskowym, instalacją oczyszczania spalin oraz instalacją zestalania i stabilizacji popiołów, hala przetwarzania i waloryzacji żużla. Żużel będzie składowany na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach. Zakład, który poza utylizacją odpadów będzie także produkował energię cieplną i elektryczną, ma zostać oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 r.

Źródło i Fot.: NASZ-MEDIA 

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ