Partner serwisu
25 listopada 2024

Nie wrzucaj śmieci do ubikacji. Gdańskie Wodociągi promują dobre praktyki

Kategoria: Aktualności

Gdańskie Wodociągi stratują z nową odsłoną kampanii informacyjno-edukacyjnej, poświęconej odpowiedzialnemu użytkowaniu kanalizacji sanitarnej. Termin nie jest przypadkowy, bo 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet.

Nie wrzucaj śmieci do ubikacji. Gdańskie Wodociągi promują dobre praktyki

O Rety! Nie wrzucaj do toalety! Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji. Wpadające w ucho hasło oraz estetyczne i humorystyczne zarazem grafiki mają za zadanie podnosić świadomość mieszkańców Gdańska w zakresie ochrony infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska naturalnego. Temat trudny potraktowany z przymrużeniem oka. Zgodne z przeznaczeniem korzystanie z kanalizacji sanitarnej zminimalizuje liczbę zatorów, awarii, uciążliwości związanych z wylaniem ścieków poza układ oraz koszty środowiskowe.    

Najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy i substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny, mówi Magdalena Rusakiewicz – Wiceprezes Zarządu Gdańskich Wodociągów. Każdy z nas może przyczynić się do tego, by kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń i taki jest cel naszej kampanii „O RETY NIE WRZUCAJ DO TOALETY!”. Przygotowaliśmy grafiki oraz animacje, które ten niewdzięczny temat obrazują w sposób dowcipny i przyjemny w odbiorze. Chcemy tak dotrzeć do szerokiego grona użytkowników, zachęcić do refleksji a wszystko w trosce o wspólną infrastrukturę i jakość odprowadzanych do środowiska ścieków – dodaje Rusakiewicz. 

 

Plakaty, animacje i dedykowana strona internetowa

Plakaty na 50 przystankach w różnych lokalizacjach miasta i odsłonach, animacje na ekranach multimedialnych w komunikacji zbiorowej, dedykowana strona niedotoalety.pl to początek. Przygotowane materiały będą sukcesywnie dystrybuowane do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców wspólnot i Rad Dzielnic, a z ich przychylnością do mieszkańców Gdańska. Na dedykowanej stronie internetowej niedotoalety.pl znajdują się grafiki oraz krótkie, przystępne informacje. Witryna będzie aktualizowana i wzbogacana o nowe treści, by stać się źródłem wiedzy, z którego będzie można korzystać przez cały rok, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Toalet i w ten sposób z czasem zbudować trwałą świadomość.

 

Nie tylko chronimy system przed uszkodzeniami, ale także dbamy o środowisko naturalne.

Codziennie brygady Gdańskich Wodociągów usuwają zatory i awarie spowodowane przez odpady, które nie powinny trafiać do kanalizacji sanitarnej. Kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że wyrzucanie do kanalizacji śmieci, takich jak chusteczki nawilżane, resztki jedzenia, fusy kawy i herbaty, patyczki do uszu, podpaski, tampony, pieluchy jednorazowe, koci żwirek, materiały budowlane, farby, kleje, gruz, olej i inne tłuszcze, włosy, nici dentystyczne powodują nie tylko zatory, ale również zwiększają ryzyko poważnych i kosztownych awarii, mogą również wywołać szkody dla środowiska naturalnego. Nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego najlepiej nie wrzucać niczego poza papierem toaletowym. 

W 2023 r. brygady Gdańskich Wodociągów usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp. Skala odpadów z krat wydobywanych z sieciowych przepompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków wyniosła 1158 ton. Wydobycie odpadu typu piasek z całego systemu kanalizacji sanitarnej w Gdańsku wyniosło 2008 ton. 

 

19 listopada - Światowy Dzień Toalet

Światowy Dzień Toalet obchodzony jest 19 listopada od 2001 roku. 23 lata temu w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa. Chodzi o dwa aspekty.  Aby podnieść świadomość jak istotny dla zdrowia ludzi i środowiska jest bezpieczny i dobrze zarządzany system sanitarny. Drugi to działania zmierzające do rozwiązania globalnego kryzysu sanitarnego i osiągnięcia bezpiecznych warunków sanitarnych i urządzeń sanitarnych dla wszystkich do 2030 r.

źródło: Gdańskie Wodociągi
fot. Gdańskie Wodociągi
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ