Partner serwisu
22 kwietnia 2024

Nowoczesne technologie w Kościańskich Wodociągach. Biogaz źródłem zielonej energii

Kategoria: Aktualności

W Kościanie, na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków, już w grudniu uruchomiona została nowa instalacja kogeneracyjna. Dzięki tej inwestycji Wodociągi Kościańskie mogą teraz produkować energię elektryczną nie tylko z paneli fotowoltaicznych, ale również z biogazu generowanego w procesie oczyszczania ścieków. Na swoim facebooku pochwalili się filmem, na którym widać jak pracuje kogenerator.

Nowoczesne technologie w Kościańskich Wodociągach. Biogaz źródłem zielonej energii

Projekt ruszył na początku grudnia 2022 roku po ogłoszeniu przetargu. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 2,6 miliona złotych. Kościańska oczyszczalnia, która przeszła niedawno gruntowną modernizację, stała się przykładem efektywnego połączenia gospodarki ściekowej z zaawansowanymi technologiami produkcji energii.

Biogaz, uzyskiwany z fermentacji metanowej substancji organicznych w warunkach beztlenowych, był dotychczas wykorzystywany głównie do ogrzewania procesów technologicznych i budynków oczyszczalni. Obecnie jednak jego nadwyżki są przekształcane w energię elektryczną i ciepło użytkowe, co znacznie zwiększa efektywność energetyczną obiektu.

Od momentu uruchomienia instalacji kogeneracyjnej do obecnego czasu wyprodukowano już 312 tysięcy kilowatogodzin, co stanowi znaczący wkład w redukcję kosztów zakupu energii z zewnętrznych źródeł. Przy obecnych, wysokich cenach energii elektrycznej, które przekraczają 1000 zł za MWh, oczyszczalnia szacuje, że inwestycja zwróci się w przeciągu zaledwie kilkunastu miesięcy.

Instalacja kogeneracyjna, w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, ma potencjał zmniejszenia zużycia zakupionej energii elektrycznej o około 50%. To nie tylko ekonomiczne korzyści, ale również istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Kościańska oczyszczalnia ścieków stanowi przykład, jak zaawansowane technologie mogą przyczyniać się do poprawy efektywności energetycznej przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

źródło: informacja na podstawie fb Wodociągi Kościańskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ