Partner serwisu
12 października 2023

Józef Natonek: Wizja nowego miasta

Kategoria: Aktualności

– Jaworznicki Obszar Gospodarczy to szansa na nowe, przemysłowe otwarcie dla Jaworzna i regionu, tym razem już niezwiązane z przemysłem surowcowym czy energetycznym, ale z nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie branżami. - O roli Wodociągów Jaworzno w realizacji tego projektu mówi Józef Natonek, prezes zarządu spółki.

 

Aneta Skalik: Ostatnio na FB pojawiła się informacja o odebraniu przez pana dyplomu doktorskiego. Gratulacje. O czym pisał pan pracę?
Józef Natonek: O tematyce typowo branżowej, czyli „Wykorzystaniu ozonu w dezynfekcji i podnoszeniu bezpieczeństwa eksploatacji sieci wodociągowej”. Pisałem ją pod opieką promotorki prof. dr hab. inż. Izabeli Zimoch na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Co ciekawe, historia dla mnie zatoczyła koło, bowiem na tej samej uczelni uzyskałem tytuł inżyniera. Pochwalę się, że praca ta została wysoko oceniona przez recenzentów, przede wszystkim ze względu na jej typowy charakter badawczy. A nawiązując do jej tematyki – mam nadzieję, że ozon, jako naturalny produkt dezynfekcyjny wytwarzany z powietrza, będzie coraz szerzej stosowany, powodując ograniczanie związków chemicznych używanych powszechnie w dezynfekcji wody. 
 

A gdyby pana praca doktorska dotyczyłaby zarządzania, to jaki temat by pan w niej poruszył? Jakie widzi pan dziś wyzwania stojące przed menadżerami wod-kan?
Z pewnością pisałbym na temat dostosowania się firm wodociągowych do zmieniającej się rzeczywistości. Po pierwsze, jak akceptować i zrozumieć nowe pokolenia, które niedługo zajmą nasze miejsca. Po drugie, jak przygotować firmę do funkcjonowania w sytuacji zagrożenia, mając na uwadze strategiczną pozycję naszych przedsiębiorstw w codziennym życiu mieszkańców.
I ostania ważna sprawa dotycząca współczesnego menadżera – wskazanie, jak wyobraża sobie funkcjonowanie firmy za kilka lat i jak zamierza dążyć do tego celu.


À propos celów – w Jaworznie wyznaczyliście kilka kluczowych obszarów zmian. Cały czas sporo się u was dzieje.
Rzeczywiście. Podsumowując ostatnie lata, warto wrócić do realizacji projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”, czyli od października 2011 roku, gdy miasto wraz ze spółką wodociągową wybudowało oraz zmodernizowało ponad 150 km sieci wod-kan za kwotę ponad 320 mln zł. W tym okresie, przy wsparciu Unii Europejskiej, powstała kanalizacja w 9 dzielnicach, dla ponad 23 tysięcy mieszkańców. Oprócz kanalizacji, w 2013 roku wybudowaliśmy nowoczesne ujęcie wody pitnej SUW Piaskownia. Całkowicie odnowiliśmy też oczyszczalnię ścieków wraz z jej układem technologicznym, dostosowując ją do przyjęcia nowych ładunków ściekowych z nowo kanalizowanych dzielnic Jaworzna oraz przystosowując obiekt do oczyszczania ścieków pod względem zmieniających się i zaostrzających przepisów prawa oraz parametrów oczyszczania ścieków. Jako spółka odpowiedzialna za stałe i bezpieczne dostawy wody dla mieszkańców, wraz z miastem Jaworzno cały czas poszukujemy ciekawych, innowacyjnych kierunków rozwoju. Zwłaszcza w kwestii tworzenia nowych miejsc pracy.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ