Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: XVI Sympozjum WOD-KAN-EKO

Od praktyki po teorię

Zaczęło się od wycieczki technicznej na Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków Janówek. Następnie uczestnikom WOD-KAN-EKO 2013 zapewniliśmy sporą dawkę wiedzy. A głównym punktem programu była dyskusja poświęcona konsolidacji branży wodociągowej w Polsce.

RELACJA

„Jak modernizować i budować sieci wod-kan” – brzmiał tytuł jednego z paneli. To, jak powyższa tematyka jest aktualna i ważna, pokazało „samo życie”. W czasie sympozjum trwała bowiem intensywna walka ze skutkami awarii, jaka wydarzyła się we Wrocławiu, gdy pękła metrowej średnicy rura.
Do wydarzenia tego nawiązywało wiele firm, prezentując nowoczesne materiały wykorzystywane m.in przy budowie sieci: Saint Gobain przybliżył produkty z żeliwa sferoidalnego, a Katarzyna Połańska-Zarychta (Steinzeug - Keramo) – systemy rur kamionkowych. Mówiono o technologiach bezwykopowych (KWH Pipe), o zastosowaniu rękawów CIPP przy renowacji kanałów (dr Andrzej Kolonko), a Adam Adamczyk przedstawił, jak z uszczelnieniem kanalizacji radzi sobie żywiecki MPWiK.

Jak skutecznie zapewnić jakość wody? Na to pytanie szuka dziś odpowiedzi każde przedsiębiorstwo wod-kan. Jako przyszłościowy kierunek w uzdatnianiu MPWiK we Wrocławiu uważa zastosowanie technik membranowych. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać również z techniki dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi, co zaproponował Roman Drelich z Biura Konsultingowo-Handlowego „Drem-Eko”.
Przy jakości pojawił się i temat: jak zapewniać ją w sposób skuteczny, a zarazem ekonomiczny. Dzięki możliwości programowania zaworów lub ich zdalnego sterowania można kontrolować parametry pracy sieci wodociągowej, o czym wspomniał Szymon Włodarczyk z Krevox Sp. z o.o.
MPWiK we Wrocławiu pracuje nad poprawą skuteczności usuwania związków azotu na WOŚ poprzez redukcję poziomu azotu w odciekach – wskazał na to Tomasz Konieczny. Andrzej Gólcz zaproponował wysokosprawne usuwanie azotu ze ścieków dzięki technologii Biogradex. Rozwiązanie takie wykorzystano m.in. w Częstochowie i Gorzowie Wielkopolskim.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu pomiarów i IT w gospodarce wodno-ściekowej wiążą się m.in. z minimalizacją strat wody. Możliwości takie daje dokładny wodomierz firmy Mirometr. Ważne też jest monitorowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz strefowego sterowania ciśnieniami, co przedstawił Lesław Domagalski ze Złotego Runa. Z kolei odpowiednie rozwiązania IT wspierają procesy obsługi, prowadzenia i rozliczania inwestycji. Piotr Borowski omówił system IFS Applications na przykładzie MPWiK Wrocław, a o inteligentnych sieciach pomiarowych wspomniał Tomasz Lipnicki (MPWiK Wrocław).

Pierwszy dzień sympozjum zakończył panel dyskusyjny poświęcony konsolidacji branży wodociągowej w Polsce. Prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu Zdzisław Olejczyk zapytał uczestników debaty m.in. o to, jak przedsiębiorstwa postrzegają proces prywatyzacji i jak mogłyby wyglądać możliwe scenariusze konsolidacyjne.

Sporo czasu, drugiego dnia imprezy, poświęcono optymalizacji kosztów i efektywności energetycznej. MPWIK Wrocław oczekuje właśnie na wyniki dużego audytu energetycznego, o czym mówił Michał Tokarski. Jak swe koszty optymalizowała Oczyszczalnia Ścieków Centralna w Bytomiu – przybliżył Adrian Szyguła. O możliwych oszczędnościach wspomniał też Marek Wośko, prezentując korzyści z instalowania systemów fotowoltaicznych oraz Bartłomiej Denkowski (IFS), mówiący o rozwiązaniach mobilnych.

Jak wyglądały najciekawsze momenty konferencji możecie zobaczyć Państwo w „Galerii zdjęć” z imprezy. Już wkrótce na naszej stronie opublikujemy też prezentacje wygłoszone podczas sympozjum, a w najnowszym wydaniu magazynu BMP Ochrona Środowiska – wypowiedzi z debaty.

Serdecznie dziękujemy Honorowemu Gospodarzowi – MPWiK we Wrocławiu – za bardzo duże zaangażowanie i pomoc w organizacji tegorocznej imprezy. Dziękujemy Patronom, wykładowcom i wszystkim uczestnikom, że tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie (ponad 230 osób). Zapraszamy za rok.

 

Zobacz także:

Relacja: XV Sympozjum Naukowo-Techniczne „WOD-KAN-EKO 23-24 października 2012

 

 

Honorowy Gospodarz Honorowy patronat:

         
Partner: Patronat naukowy

         
   Patronat medialny:  Organizator
 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ