Partner serwisu

RELACJE

Kategoria: III Konferencja Awarie. Remonty. Monitoring sieci wod-kan

Zima minęła. Za przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi – mimo mrozów – gorący okres awarii, wyjątkowo trudny, o czym wspomniał Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich, podczas otwarcia 3. edycji konferencji „Awarie. Remonty. Monitoring sieci wod-kan”.

RELACJE

      

    Ostatnie niesprzyjające dla infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej warunki atmosferyczne potwierdzają, jak ważne i aktualne jest poruszenie kwestii awarii i monitoringu sieci wod-kan. Aby coraz rzadziej liczyć straty wody, jakie powstały podczas owych awarii, warto zastanowić się nad budowaniem bezpiecznych sieci. Bezpiecznych pod każdym kątem, również zabezpieczonych przed atakami terrorystycznymi, o czym mówił prof. Janusz Rak.

    O intensywności oraz częstości uszkodzeń sieci wspominali z kolei przedstawiciele Honorowego Gospodarza konferencji, Wodociągów Kieleckich. Rozwiązanie tego problemu przybliżył m.in. Przemysław Łobodziec (MC-Bauchemie Sp. z o.o.), proponując odpowiednie spoiwo zapobiegające korozji, wykorzystywane w komorach rozprężonych.

    Modernizacja sieci to kolejny element układanki, procesu: jak zapobiec awarii. Prof. Andrzej Kuliczkowski wskazał przedsiębiorstwom, jak można „typować” rurociągi do modernizacji. Wodociągi Kieleckie podzieliły się doświadczeniami odnośnie metod napraw i renowacji kanalizacji, z których korzystają. W tym temacie przydatne mogą okazać się rozwiązania, jakie zaproponowały firmy CLIMBEX S.A. oraz Bicco. Mowa o specjalnych koparkach ssących, które można wykorzystać do prac w trudnych terenach, gdzie użycie tradycyjnych maszyn jest niemożliwe.

    Ale kiedy już zdarzy się awaria, trzeba szybko działać. Swoim doświadczeniem w zakresie procedury usuwania awarii podzielił się Dariusz Jędrzejczyk, prezes PWiK w Końskich. Systemy, z jakich korzysta MPWiK Lublin, aby skutecznie zarządzać zgłoszeniami od przyjęcia zgłoszenia do momentu naprawy awarii, omówił z kolei Marek Malendowski. Rozwiązania MPWiK Lublin okazały się bardzo interesujące dla uczestników konferencji. Z sali padały liczne pytania w kierunku prelegenta.

    Ostatnim elementem, lecz wcale najmniej ważnym, jest problem, jak informować mieszkańców o trudnych, kryzysowych sytuacjach. Magdalena Fudala wspomniała, że panika i improwizacja to źli doradcy w czasie awarii. Podkreślała również, że wówczas przedsiębiorstwa powinny przekazywać mieszkańcom m.in. wyczerpujące komunikaty i przez uczciwe informowanie klientów możliwie najmocniej załagodzić trudne sytuacje.

    Konferencja „Awarie. Remonty. Monitoring sieci wod-kan” zorganizowała firma BMP’ oraz redakcja magazynu "Ochrona Środowiska. Gospodarka komunalna". III edycja konferencji odbyła się 28-29 marca w Cedzynie w hotelu Echo. Honorowym Gospodarzem były Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. Honorowy patronat pełniła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Patronat naukowy objęły  Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Partnerami konferencji były Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Końskich.

  

 

Honorowy Gospodarz Honorowy patronat  
Partnerzy:
 


 

Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.


 

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie"


 

Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa


 

PWiK Końskie

 
         
Patronat naukowy: Patronat medialny:

Politechnika ŚwiętokrzyskaInstytut Ochrony Środowiska UJK


 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego

         
Organizator        
       
         
         

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ