Partner serwisu

Relacja z X Sympozjum Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO 22-24 października 2007

Kategoria: Relacja z X Sympozjum Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO 22-24 października 2007

W dniach 22-24 października ponad 150 osób gościło w hotelu Wodnik w Słoku koło Bełchatowa na X Sympozjum Naukowo-Technicznym WOD-KAN-EKO 2007. Honorowym Gospodarzem spotkania był Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD_KAN” w Bełchatowie, zaś Partnerem - Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi.

 

W dniach 22-24 października ponad 150 osób gościło w hotelu Wodnik w Słoku koło Bełchatowa na X Sympozjum Naukowo-Technicznym WOD-KAN-EKO 2007. Honorowym Gospodarzem spotkania był Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD_KAN” w Bełchatowie, zaś Partnerem - Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi. Wśród gości byli obecni m.in. dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, pełniącej rolę Honorowego Patrona – Antoni Tokarczuk, prof. Andrzej Jodłowski reprezentujący Politechnikę Łódzką - Patrona Naukowego spotkania. Tematyka wykładów dotyczyła spraw techniczno-eksploatacyjnych, z którymi borykają się obecnie pracownicy stacji uzdatniania wody, operatorzy sieci oraz kierownicy oczyszczalni.

Przybyłych gości w imieniu wydawnictwa BMP Sp. z o.o. powitał Andrzej Igras, a nastepnie swoje zakłady przedstawili Janusz Mękarski - prezes ZWiK w Bełchatowie oraz Roman Majcherczak - członek zarządu GOŚ w Łodzi. W części merytorycznej głos zabrał Antoni Tokarczuk, który mówił o działaniach podejmowanych przez Izbę Gospodarczą na rzecz realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.  Tematykę pozyskiwania funduszy europejskich podjął w swoim wystąpieniu Jerzy Jacek Rybiński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Beneficjentów Funduszy Pomocowych. Bogna Wichrowska, reprezentująca Państwowy Inspektorat Sanitarny, mówiła o problemach związanych z wdrażaniem nowego rozporządzenia o jakości wody przeznaczonej do spożycia. Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej – Andrzej Jodłowski oraz Jolanta Budzińska - mówili natomiast o problemach związanych z dystrybucją i uzdatnianiem wody. Kierownik bełchatowskiej oczyszczalni przedstawiła problemy w funkcjonowaniu własnej oczyszczalni ścieków.

Głos w imieniu Sponsora konferencji – firmy Siemens – zabrał Robert Ciupa, który przedstawił szeroką gamę technologii i technik związanych z uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków. Siemens, kojarzący się dotąd przeważnie  z zastosowaniem wyrafinowanej automatyki, tym razem przedstawił swe możliwości pod kątem optymalizacji pracy obiektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z możliwościami firmy w tym zakresie - zarówno teoretycznie, w trakcie prezentacji systemu automatyki funkcjonującego na GOŚ w Łodzi prowadzonej przez Tomasz Klimczaka, jak i praktycznie, podczas wycieczki na teren tej oczyszczalni – w centralnej dyspozytorni obiektu.

Tematya drugiego dnia sympozjum wiązała się z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków. Tego dnia Maciej Kędracki z Politechniki Łódzkiej mówił o zagadnieniach związanych z zastosowaniem technik bezwykopowych, przedstawiciele MPWiK w m. st. Warszawie – Witold Adamowski oraz Marcin Leśniewski o problemach związanych z tworzeniem i wdrażaniem modelu sieci kanalizacyjnej, a Wojciech Szkudlarz o prowadzonej w Poznaniu modernizacji zlewni ścieków dowożonych pod kątem prowadzonych prac projektowych. Na koniec Jacek Berek zaprezentował rozwiązania energetyczne zastosowane na łódzkiej oczyszczalni, a Jarosław Mucha przedstawił próby zastosowania procesu mokrego utleniania na tamtejszym obiekcie.

Wycieczki techniczne umożliwiły w tym roku porównanie dwóch oczyszczalni, różniących się od siebie wielkością oraz sposobami radzenia sobie z problemami eksploatacyjnymi, wynikłymi ze stosowania różnych rozwiązań technicznych. Pomimo przenikliwego październikowego zimna, w każdej z wycieczek uczestniczyło po ponad 40 osób.

W tym roku   w trakcie sympozjum zostały przyznane wyróżnienia w ramach konkursu KLUCZ SUKCESU pod patronatem redakcji BMP OCHRONA ŚRODOWISKA.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ