Partner serwisu
11 września 2023

Uliczny wpust deszczowy z Fabryki Maszyn i Odlewni Żelaza Władysława Klimka z Krakowa

Kategoria: Aktualności

Uliczny wpust deszczowy z Fabryki Maszyn i Odlewni Żelaza Władysława Klimka z Krakowa to największym tego typu obiekt w zbiorach Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Wpust posiadał pierwotnie u dołu kwadratowy kołnierz o boku długości 79 cm. Jedna z jego krawędzi jest uszkodzona. Woda spływała do studzienki przez 18 owalnych otworów. Wysokość obiektu nie jest równa na całej  płaszczyźnie. Górny bok wpustu ma wysokość 20 cm a dolny 15 cm. Rozwiązanie to pozwalało zainstalować przedmiot zgodnie z kątami nachylenia nawierzchni ulic i poprawiało odbiór napływającej w czasie deszczu wody.

Wytwórnia Władysława Klimka

Geneza wytwórni, która odlała wpust sięga 1918 r., kiedy to Władysław Klimek majster formierski z krakowskich zakładów Ludwika Zieleniewskiego otworzył własną odlewnię i fabrykę maszyn przy ul. Mogilskiej 71. Początkowy brak nakładów na zakup nowoczesnych maszyn sprawił, że Klimek przez pierwszą dekadę działalności produkował głównie proste odlewy na potrzeby rolnictwa.

Dopiero w drugiej połowie lat 30. XX w. fabryka Klimka dzięki modernizacji stała się znaczącym podmiotem przemysłowym na mapie Krakowa. Przed wybuchem II wojny światowej w zakładach pracowało już blisko 100 osób.

Zakład Klimka przetrwał okupację. Jej właściciel w 1945 r. nie chcąc być posądzonym przez komunistyczne władze o „kapitalistyczne zapędy” podzielił przedsiębiorstwo na dwa mniejsze. Niestety zabiegi te nie przyniosły skutku, gdyż już w kolejnym roku wydano decyzje o nacjonalizacji owych zakładów, na kanwie których powstały Krakowskie Zakłady Odlewnicze ZREMB oraz Krakowska Fabryka Maszyn Odlewniczych. Kryzys w przemyśle ciężkim w latach 80. i 90. XX w. oraz rosnące zadłużenie sprawiło, że podmioty te ogłosiły upadłość w 1999 r.

Do dzisiaj na ulicach Krakowa można spotkać jeszcze bardzo wiele wpustów deszczowych i włazów kanalizacyjnych sygnowanych nazwiskiem Klimka.

źródło: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
fot. Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ