Pierwsze wrotki Lecane inermis zaszczepione w obornickiej oczyszczalni ścieków
W minionym tygodniu wykonano pierwsze zaszczepienie osadu czynnego specjalnie przygotowanym preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis. Do Obornik przywiozła je osobiście dr Barbara Ciesielska z Krakowa – kierownik oczyszczalni i badaczka zaangażowana w rozwój tej innowacyjnej technologii.

Preparat został opracowany przez specjalistów z Zespołu Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego skuteczność w ograniczaniu nadmiernego rozwoju bakterii nitkowatych została potwierdzona w licznych testach laboratoryjnych i pilotażowych.
Do komór biologicznych oczyszczalni wlano 32 litry preparatu o zagęszczeniu ok. 2400 osobników/mL, co daje początkowe stężenie ok. 0,01 wrotka na mililitr. Zgodnie z założeniami technologicznymi, w sprzyjających warunkach (stabilna temperatura, odpowiedni poziom tlenu i wiek osadu), populacja wrotków powinna osiągnąć docelowe stężenie 200 osobników/mL po około miesiącu. Taki poziom uznaje się za wystarczający do skutecznej kontroli bakterii nitkowatych, które odpowiadają za puchnięcie i pienienie osadu - informuje PWiK Oborniki.
- Co ważne, już w dniu inokulacji w naszym osadzie zaobserwowano naturalnie występujące wrotki Lecane, co może przyczynić się do szybszego osiągnięcia efektu biologicznej stabilizacji osadu czynnego. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych dawek inokulacyjnych, które będą stopniowo zaszczepiane w osadzie. Cały proces jest monitorowany pod kątem zmian wskaźnika SVI, czyli indeksu objętościowego osadu, który bezpośrednio informuje o jego właściwościach sedymentacyjnych - informuje spółka.
Projekt ten jest elementem szerszej współpracy PWiK Oborniki z Uniwersytetem Jagiellońskim, której celem jest wdrażanie biologicznych, ekologicznych i efektywnych technologii w oczyszczaniu ścieków. To kolejny krok spółki w stronę nowoczesnych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju branży wodno-kanalizacyjnej.
Czytaj również: Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Komentarze