Edukacja ekologiczna z Profesorem Beskidzkim
Profesor Beskidzki wraca z wakacji i przygotowuje się do zakończenia projektu ,,Łap wodę, czyli proste sposoby na duże zmiany, które opłaca się wprowadzić”. Związane z tym warsztaty ekologiczne i budowa ogrodów deszczowych oraz wiele innych działań odbywa się w 11 gminach powiatu cieszyńskiego i zostały zorganizowane przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej.

Profesor Beskidzki i Wodźmini na tropie
Dzieci ze szkół rejonu działalności Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej uczą się jak racjonalnie gospodarować wodą oraz jak tym samym przeciwdziałać suszy i powodzi poprzez małą retencję. Z tego powodu jeszcze przed wakacjami przygotowano warsztaty: ,,Łap wodę, czyli proste sposoby na duże zmiany, które opłaca się wprowadzić. Profesor Beskidzki i Wodźmini na tropie". Przeprowadziła je doświadczona kadra z Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Zainteresowanie najmłodszych mieszkańców powiatu cieszyńskiego budziły tematy dotyczące m.in. zasobów wody na świecie, obiegu wody w przyrodzie, sposobów pozyskiwania i uzdatniania wody. Uczniowie podstawówek dowiedzieli się również jak zbierać deszczówkę oraz jak tworzyć ogrody deszczowe. W kilku gminach przy szkołach powstały już takie miejsca. Kolejne zostaną zbudowane po rozpoczęciu roku szkolnego.
Edukowanie dzieci na temat ilości wody jaką mamy oraz jakie są sposoby jej gospodarowania w czasie, kiedy lata są tak bardziej upalne jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Dzieci są bardzo wdzięczną grupą odbiorczą, bowiem same bardzo chętnie się angażują, a poza tym wracają do domu i przekazują nowo zebraną wiedzę. Postać Profesora Beskidzkiego i sztabu Wodźminów, czyli właśnie uczniów, którzy awansują na jego pomocników inspiruje do nauki i pracy na rzecz środowiska - mówi Beata Halama, prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.
Powiat Cieszyński: Profesor Beskidzki i gospodarowanie wodą
Profesor Beskidzki to urocza, bajkowa postać, która jest prawdziwym ekspertem i wraz ze specjalistami z Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej uczy racjonalnego gospodarowania wodą i tłumaczy w jaki sposób należy dbać o ten życiodajny zasób. Projekt cieszyńskich wodociągowców koncentruje się na pracy z dziećmi z klas 1-4, którzy poznają zależności w obiegu wody i dowiadują się jaki wpływ na środowisko wodne ma każdy z nas. Osobiście biorą udział w budowie ogrodów deszczowych. W tej chwili gotowe są trzy ogrody, a do połowy września powstanie kolejnych osiem. Natomiast prace plastyczne zostaną opublikowane w specjalnym kalendarzu przypominającym zasady troski o środowisko wodne. Zostaną one wręczona uczniom, wraz ze specjalnymi podziękowaniami na zakończenie projektu.
Dla mnie niezwykle ważne jest, by dzieci zapamiętały, iż woda jest ograniczonym dobrem i trzeba nią mądrze gospodarować. Deszczówka, która jest darmowa, powinna być gromadzona i zatrzymywana. Celem kampanii jest edukacja o racjonalnym gospodarowaniu wodą, a także przeciwdziałaniu suszy i powodzi właśnie poprzez mikroretencję – kończy Beata Halama.
Udział w projekcie potwierdziły szkoły z 11 gmin powiatu cieszyńskiego. Warsztaty rozpoczęły się w maju. Cały projekt zakończy się w październiku.
Na realizację projektu Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej otrzymały dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Komentarze