Partner serwisu
23 czerwca 2023

IGWP przeciwna złagodzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów

Kategoria: Aktualności

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” w ramach międzynarodowej współpracy podpisała się pod wspólnym listem do Parlamentu Europejskiego w sprawie projektu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w dyrektywie dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

IGWP przeciwna złagodzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, Niemieckie Stowarzyszenie Lokalnych Przedsiębiorstw Publicznych, Austriackie Stowarzyszenie Gospodarki Publicznej i Społecznej, Niemieckie Stowarzyszenie Miast i Gmin, Związek Miast Niemieckich, Niemiecki Związek Okręgowy, Francuska Federacja Lokalnych Przedsiębiorstw Publicznych oraz Szwedzkie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionów odrzucają zaproponowane przez sprawozdawcę w Parlamencie Europejskim złagodzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta i wzywają do utrzymania propozycji Komisji.

Odpowiedzialność finansowa za zrzuty zanieczyszczeń

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) w ramach rewizji dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych ma na celu pociągnięcie po raz pierwszy zanieczyszczających do odpowiedzialności finansowej za zrzuty zanieczyszczeń oraz stworzenie zachęt do zapobiegania zanieczyszczeniom u źródła. To kamień milowy w europejskiej polityce wodnej. Zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest już mocno zakorzeniona w prawie europejskim i ma teraz zostać w końcu w odpowiedni sposób wdrożona do unijnego prawa wodnego.

Wyższe koszty dla przedsiębiorstw kanalizacyjnych

Stowarzyszenia zwracają uwagę, że wdrożenie zmienionej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych spowoduje znaczne koszty dla lokalnych publicznych zakładów oczyszczania ścieków. Osłabienie rozszerzonej odpowiedzialności producenta skutkowałoby znacznie wyższymi kosztami dla przedsiębiorstw kanalizacyjnych, a w konsekwencji dla ich klientów. temu przeciwdziałać i stworzyć niezbędną akceptację społeczną dla wdrożenia tych środków.

źródło: igwp.org.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ