Jakie ceny wody dla klientów GPW
Prezentowana polityka zakłada, że ci odbiorcy, którzy wykorzystują system tylko do zabezpieczenia się na wypadek sytuacji awaryjnych będą ponosili koszty utrzymania przez spółkę rezerw produkcyjnych. Koszty te nie powinny obciążać wszystkich odbiorców. Wskaźniki będą również uwzględniały spadek sprzedaży spowodowany zmniejszaniem się strat w sieci odbiorców, by uwzględniać ich pozytywne działania uszczelniające sieć.
Generalnym celem jest podejmowanie możliwych kroków zmierzających do zwiększenia stopnia wykorzystania systemu eksploatowanego przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, co w efekcie będzie wpływać na obniżanie kosztów uzdatniania i dystrybucji wody. Efektem takich działań będzie stabilizacja ceny wody, a nawet - przy większym wzroście sprzedaży - jej obniżenie.
Każde uruchomienie przez odbiorcę własnego ujęcia powoduje zmniejszenie stopnia wykorzystania systemu eksploatowanego przez spółkę, a tym samym wpływa na wzrost kosztów uzdatniania i dystrybucji wody, co przekłada się w ostateczności na wzrost ceny podstawowej. Należy tu dodać, że uruchamianie własnych ujęć i ograniczanie w coraz większym stopniu wykorzystania dotychczasowego systemu, tworzonego przez wiele lat z myślą o zabezpieczeniu dostaw wody dla regionu, systemu o wysokim stopniu niezawodności tylko z pozoru przynosi oszczędności. W rzeczywistości ciągle niemałe koszty zaopatrzenia w wodę regionu zostają rozłożone na wszystkich odbiorców proporcjonalnie do wielkości zakupu wody.
Należy podkreślić, że wprowadzenie nowej polityki cenowej nie oznacza podniesienia ceny wody dla wszystkich naszych odbiorców, bowiem zastosowanie nowych zasad może również spowodować obniżenie dotychczasowej ceny dla części klientów. Taka korekta in minus to ewenement w dotychczasowej historii spółki.
Źródło: www.gpw.katowice.pl
Fot.: GPW Katowice