Partner serwisu
26 stycznia 2023

Zmiany klimatu – jak duży problem widzą w nich Polacy? - EKObarometr

Kategoria: Aktualności

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej widoczne, a doświadczać ich możemy już również na poziomie lokalnym. W najbliższych latach postępujące zmiany oraz degradacja środowiska naturalnego będą stanowić jedno z największych wyzwań dla współczesnego świata.

Zmiany klimatu – jak duży problem widzą w nich Polacy? - EKObarometr

Świadomość społeczna w tej kwestii rośnie. Jak wynika z 4 edycji „EKObarometru” przeprowadzonego przez Agencję SW Research, już 8 na 10 Polaków postrzega zmiany klimatyczne jako istotny problem.

Świadomość Polaków dotycząca istotności problemu postępujących zmian klimatycznych jest wysoka – 82% z nich postrzega je jako raczej lub zdecydowanie istotny problem. Przeciwnego zdania jest tylko co dziesiąty badany. Wysoka świadomość problemu widoczna jest wśród wszystkich Polaków niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania, jednak to kobiety (84%), osoby najstarsze (85%) oraz mieszkańcy miast o wielkości 100-500 tys. (83%) częściej niż pozostali postrzegają zmiany klimatu jako istotny problem.

Wynik mówiący o tym, że niemal 82% naszego społeczeństwa postrzega problem zmian klimatycznych jako raczej ważny i zdecydowanie ważny pokazuje, że świadomość zagrożenia jest bardzo wysoka. Wysoki odsetek deklaracji, że zmiana klimatu jest istotnym problemem, świadczy o tym, że edukacja klimatyczna działa i to zjawisko napawa optymizmem. – komentuje Sylwia Jedyńska, Sustainability Manager Group One.

 

W kontekście aktywizowania obywateli do działań na rzecz ochrony klimatu istotną rolę mogą odgrywać władze lokalne. Jest to jeden z podmiotów, który ma możliwość wspierania i propagowania inicjatyw ekologicznych w lokalnym środowisku. Ponad 1/3 Polaków deklaruje jednak, że nie monitoruje w mediach władz lokalnych pod kątem rozpowszechniania przedsięwzięć ekologicznych (36%). Jedna na pięć osób robi to przynajmniej kilka razy w tygodniu, a ponad 40% badanych przynajmniej raz na miesiąc lub rzadziej. Wyższy stopień zaangażowania w monitorowanie władz lokalnych i wspieranych przez nie inicjatyw pro-ekologicznych widoczny jest przede wszystkim wśród mężczyzn, osób najmłodszych (18-24 lata) oraz mieszkańców wsi.

W dobie silnie postępujących zmian klimatycznych i degradacji naszego środowiska świadomość działań proekologicznych prowadzonych przez lokalne władze jest bardzo ważna. Niestety wyniki badania wskazują, że za rzadko tym się interesujemy i nie monitorujemy takich akcji. Warto bardziej nagłaśniać, promować, wspierać i inicjować takie eko przedsięwzięcia. – dodaje Robert Sadowski, Digital Marketing Manager Newspoint.

źródło: informacja prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ