Partner serwisu
28 grudnia 2022

W Sławkowie powstanie nowa oczyszczalnia ścieków

Kategoria: Aktualności

Na budowę wartej ponad 9,8 mln zł oczyszczalni ścieków miasto Sławków pozyskało dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład” w kwocie 6,65 mln zł. Prace potrwają dwa lata, do końca 2024 roku.

 

Inwestycja ta to kolejny etap konsekwentnie realizowanej przez nas poprawy stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. - Nowa oczyszczalnia będzie miała za zadanie przejąć funkcję obecnie istniejącego i starego już obiektu. Dzięki niej będą zabezpieczone walory środowiskowe doliny Białej Przemszy. Co więcej nowa oczyszczalnia ścieków pozwoli nam na usprawnienie obsługi mieszkańców Sławkowa w zakresie odbioru ścieków z szamb czy oczyszczalni przydomowych. Zwiększone możliwości technologiczne oczyszczalni pozwolą nam także na planowanie w przyszłości rozbudowy sieci kanalizacyjnej w mieście – dodaje.

Duża część procesu oczyszczania ścieków w Sławkowie będzie zamknięta w nowoczesnym obiekcie techniczno-technologicznym, a całość zaprojektowanych rozwiązań pozwoli zmniejszyć uciążliwości środowiskowe, w tym zapachowe dla mieszkańców.

Procesy SBR

W nowej oczyszczalni zostaną zastosowane procesy SBR. To technologia oczyszczania ścieków, w której zastosowany jest proces osadu czynnego, a jej idea polega na przeprowadzeniu wszystkich procesów oczyszczania w tym samym zbiorniku. Sposób działania SBR oparty jest na okresowym powtarzaniu następujących kolejno po sobie faz: napełniania, napowietrzania i mieszania, sedymentacji, dekantacji i tzw. fazy martwej (spoczynku).

Do głównych zalet reaktorów SBR  należy większa elastyczność pracy układu, możliwość dokonania szybkich zmian parametrów operacyjnych w zależności od ilości i składu dopływających ścieków oraz wysoka odporność na nierównomierność dopływu ścieków i zmienne ładunki zanieczyszczeń – wyjaśnia Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa ds. ochrony środowiska.

Jedna z wielu inwestycji

Budowa nowej oczyszczalni to już druga inwestycja w Sławkowie, która jest  realizowana dzięki pozyskanemu przez samorząd dofinansowaniu z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. 

Przypomnijmy, że trwa już obecnie modernizacja części ulicy PCK na odcinku między Klubem Dziecięcym „Maluszkowo” a ulicą Krakowską. Powstanie tam nowy odcinek drogi z chodnikami, 50 miejsc parkingowych, nowe oświetlenie i nasadzenia zieleni. Zakończenie tej inwestycji wartej ponad 2 mln złotych planowane jest najpóźniej jesienią przyszłego roku.

Trzecią niezwykle ważną inwestycją, na którą samorząd Sławkowa pozyskał 9 mln 462 tysiące złotych, jest wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji i zabezpieczenia jakości wody na Stacji Uzdatniania Wody dla całego miasta. Ta niezwykle ważna inwestycja dla każdego mieszkańca Sławkowa, zabezpieczy mieszkańców w wysokiej jakości wodę na długie lata. Zakończenie tej inwestycji planowane jest do końca 2024 roku.

źródło: www.slawkow.pl
fot. www.slawkow.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ