Zbiornik Przeworno znów piętrzy wodę
Dobiegły końca prace remontowe zbiornika Przeworno na Dolnym Śląsku. Akwen znów jest przystosowany do stałego piętrzenia wody, co znacznie poprawia retencję i przeciwdziała skutkom suszy w dolinie o powierzchni zlewni 162 km2. Dodatkowo wzmacnia ochronę przeciwpowodziową mieszkańców rejonu gmin Przeworno i Strzelin.

Zadanie pod nazwą „Remont zbiornika Przeworno, zlokalizowanego w km 15+350 rzeki Krynki, gmina Przeworno – remont wieży i pozostałego zakresu wynikającego z nakazu DWINB” miało na celu przywrócenie ponownej możliwości retencjonowania wody. Już wiadomo, że założenia udało się zrealizować, co potwierdził odbiór techniczny, jaki odbył sie 9 grudnia.
Zakres prowadzonych prac
Podczas trwania prac wzmocniono między innymi grunt pod blokiem urządzeń zrzutowych, wykonano nowe konstrukcje żelbetowe, a te istniejące wzmocniono płaszczem żelbetowym. Zrealizowano także szczelne połączenie ekranu zapory z konstrukcją żelbetową, przesłoną przeciwfiltracyjną i kanałem odpływowym, roboty konserwacyjne i odtworzeniowe wyposażenia komory zasuw oraz zamontowano pomost roboczy do obsługi krat upustu dennego wraz z nowym mechanizmem podnoszenia i czyszczenia. Wykonano też system wentylacyjny komory zasuw i sieci kontrolno-pomiarowe oraz uporządkowano teren w obszarze całego obiektu.
Obecnie dobiega końca sukcesywne napełnianie zbiornika do odpowiedniego poziomu piętrzenia, co jest uzależnione między innymi od warunków atmosferycznych. Nie stwierdzono żadnych niepokojących zjawisk związanych z tym procesem, który w zależności od opadów deszczu w dolinie rzeki Krynka jest rozłożony w czasie. Zbiornik maksymalnie może pomieścić 851 tysięcy metrów sześciennych wody na obszarze 81 hektarów. Dla zapewnienia drożności obiektu hydrotechnicznego dla środowiska naturalnego w korpusie zapory czołowej usytuowano przepławkę dla ryb.
Doszczelnienie zapory
Przypomnijmy, że remont zbiornika Przeworno w powiecie strzelińskim w województwie dolnośląskim rozpoczął się na przełomie 2018 i 2019 roku. Najważniejszym celem pierwszego etapu inwestycji, który zakończył się jesienią 2020 roku, było doszczelnienie zapory pionową przeciwfiltracyjną przesłoną na odcinku 500 metrów, która ma zapobiegać przesiąkaniu wody przez podłoże. Koszt prac prowadzonych przez spółkę Keller Polska z Ożarowa Mazowieckiego sięgał 4 mln 515 tysięcy złotych.
Remont wieży
Następnie, aby zbiornik znów mógł pełnić swoją funkcję retencyjną niezbędne było przeprowadzenie również drugiego etapu modernizacji, który obejmował remont wieży i pozostały zakres. Koszt tych prac wyniósł 8 mln 886 tysięcy złotych, a wykonawcą prac prowadzonych od wiosny 2021 do jesieni 2022 roku była firma HZbud z Zielonej Góry.
Zapora czołowa zbiornika Przeworno została oddana do użytku na rzece Krynka w 2006 roku, niestety podczas pierwszych lat jej eksploatacji powstał problem z podtapianiem przedpola i znaczną filtracją przez podłoże budowli. Mimo remontu przeprowadzonego w 2009 roku w zbiorniku nie była utrzymywana stała retencja. Do 31 grudnia 2017 roku administratorem obiektu był Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.
Komentarze