Partner serwisu
09 grudnia 2022

Łódź: krany pod specjalnym nadzorem

Kategoria: Aktualności

Łódź ma najlepszą wodę spośród wielkich miast w Polsce, jest prawie w stu procentach głębinowa, czerpana z warstw jurajskich, kredowych i czwartorzędowych – jest czysta, smaczna i bezpieczna. Czy rury nie pogarszają jej jakości?

Łódź: krany pod specjalnym nadzorem

Jakość łódzkiej wody jest sprawdzana zarówno przed wtłoczeniem jej do miejskiej sieci wodociągowej, jak i po pokonaniu przez nią kilometrów rur. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia „w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” pracownicy laboratorium ZWIK pobierają próbki wody aż z dziewięćdziesięciu kranów w mieście, które znajdują się w: szkołach, bibliotekach, domach kultury, urzędach, sklepach spożywczych, muzeach, stacjach paliw i restauracjach.

 

Pobieranie próbek do badań to skomplikowana procedura. Na początku miejsce poboru jest dezynfekowane, a następnie próbki transportuje się w sterylnych pojemnikach do laboratorium ZWIK. Badanych jest ponad 100 parametrów jakości wody (wyniki badań są dostępne na stronie internetowej ZWIK). Większość to wskaźniki fizykochemiczne, jak barwa, mętność, ph, smak, zapach, przewodność elektryczna, stężenie żelaza, manganu, potasu, sodu oraz mikrobiologiczne, czyli obecność bakterii coli i enterokoków. Wyniki badań wody pobieranej z dziewięćdziesięciu kranów są jednoznaczne: woda po pokonaniu kilometrów miejskiej sieci jest zdatna do picia!

W ciągu roku pracownicy laboratorium ZWIK dokonują 150 000 analiz łódzkiej wody. 

źródło: ZWIK Łódź
fot. 123r
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ