Raport ministra środowiska: wzrost liczby oczyszczalni ścieków
Cele i kierunki działań ochrony środowiska, zdefiniowane w strategiach sektorowych, zrealizowane zostały wraz z wejściem w życie procedur oceny oddziaływania na środowisko, chodzi o obowiązek poddania strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko projektów wszystkich dokumentów o charakterze strategicznym, w tym dokumentów związanych z planowaniem przestrzennym oraz polityk, planów i strategii, których realizacja może spowodować znaczące oddziaływanie na obszar Natura 2000. Realizacja celu oraz kierunków działań była częściowo uzależniona od wsparcia finansowego, a największy wkład w tym obszarze (blisko 90 proc. z 15 mln zł łącznej wartości podpisanych umów) miał NFOŚiGW. Dofinansowane projekty nie koncentrowały się jednak na procedurze oceny dokumentów strategicznych, a dotyczyły oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć, więc ich wpływ na realizację PEP miał charakter pośredni. Najważniejszym kierunkiem działań w perspektywie 2020 r. wydaje się stworzenie wytycznych metodycznych dla strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w celu zapewnienia odpowiedniej ich jakości.
W raporcie dokonano szczegółowych przeglądów obszarów tematycznych określonych w Polityce Ekologicznej Państwa, w tym m.in.: zasady ochrony środowiska w strategiach sektorowych, zarządzanie środowiskowe, odpowiedzialność za szkody w środowisku, ochrona przyrody, ochrona i zrównoważony rozwój lasów, racjonalne gospodarowanie zasobami wody, ochrona powierzchni ziemi, gospodarowanie zasobami geologicznymi, jakość powietrza czy gospodarka odpadami.
Największy wkład w realizację założeń PEP 2009-2012 miały środki: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (33,7 proc.), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (21,2 proc.), funduszy wojewódzkich (18,5 proc), Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (11 proc) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (11,1 proc.).
Źródło: www.premier.gov.pl