Partner serwisu
13 września 2022

Jak budować oczyszczalnię przyszłości?

Kategoria: I Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości

Jaka powinna być oczyszczalnia odpowiadająca aktualnym i przyszłym wyzwaniom? Jakie nowoczesne rozwiązania już działają w obiektach tego typu? O tym rozmawiają uczestnicy 1. edycji konferencji „Oczyszczalnie Przyszłości”. Wydarzenie, w którym bierze udział ponad 150 osób, odbywa się w dniach 13-14 września w Warszawie.

Jak budować oczyszczalnię przyszłości?

Inspiracją do organizacji konferencji było zeszłoroczne webinarium zorganizowane przez firmę BMP. W wydarzeniu tym wzięli udział m.in. przedstawiciele NCBiR, przybliżając program „Oczyszczalnia przyszłości”. Po sukcesie onlinowego spotkania, wielu sugestiach i głosach zachęcających do kontynuowania tematu, przedstawiciele branży wod-kan mogą spotkać się „na żywo” (w hotelu Boss w Warszawie), by porozmawiać o wdrożonych i planowanych rozwiązaniach, zagospodarowaniu osadu czy gospodarce obiegu zamkniętego.

Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan i portalu kierunekWODKAN.pl. Rolę Gospodarza Honorowego pełni Hydrosfera Józefów Sp. z o.o., w wydarzenie zaangażowały się także inne spółki wodociągowe, instytucje i firmy, które wymienił w czasie otwarcia Mateusz Grzeszczuk, dyr. ds. operacyjnych BMP.

 

Program konferencji

Program konferencji, obejmujący 4 panele tematyczne czy wywiad publiczny, omówił pokrótce Przemysław Płonka, redaktor naczelny BMP. Agenda zawiera m.in. referat NCBiR, dotyczący wspomnianego powyżej programu. Skupia się on na nowym spojrzeniu na strumień ścieków komunalnych jako na zasoby wody, energii i surowców wtórnych, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów zakładów oczyszczania ścieków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego oraz optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni. Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Oczyszczalnia ścieków w Józefowie

Drugi dzień konferencji to część „praktyczna” – uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczce technicznej na oczyszczalnię w Józefowie. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, zaprojektowany tak, aby zapewnić osiągnięcie lepszych parametrów ścieków oczyszczonych niż wymaga się dyrektywami UE. Posiada tzw. trzeci stopień doczyszczenia, przed odprowadzeniem do wód powierzchniowych ścieki oczyszczone są dezynfekowane promieniowaniem UV, co pozwala na zabicie 99,9% bakterii. O optymalizacji procesów oczyszczania ścieków na przykładzie Hydrosfery Józefów mówił prezes spółki, Stanisław Zdanowicz.

Na temat tego obiektu wspomniał – podczas otwarcia konferencji – także Piotr Gąszcz, zastępca burmistrza Józefowa. Podkreślił nowoczesność oczyszczalni, która znajduje się blisko 4-gwiazdkowego hotelu, tuż przy miejskiej plaży na rzece Świder.

***

Konferencja Naukowo-Techniczna „Oczyszczalnie Przyszłości” odbywa się w dniach 13-14 września w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu Kierunek Wod-Kan i portalu kierunekWODKAN.pl. Gospodarzem Honorowym jest Hydrosfera Józefów Sp. z o.o.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Burmistrz Miasta Józefowa.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest firma Unisoft Sp. z o.o.

Rolę Partnera Branżowego objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.
  • Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja

Rolę Patrona Merytorycznego sprawuje:

  • Stowarzyszenie Lubuskie Forum Wodociągowe,
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ