Partner serwisu
03 sierpnia 2022

Produkt, nie odpad. Pionierska instalacja do odzysku fosforu w oczyszczalni ścieków w Cielczy

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Światowe zasoby fosforu są na wyczerpaniu – naukowcy alarmują, że już w ciągu kilku dekad na Ziemi może go zabraknąć. Dzięki innowacyjnej instalacji do odzysku fosforu na oczyszczalni ścieków w Cielczy koło Jarocina uda się uzyskać produkt nawozowy, który pomoże zaspokoić potrzeby rynkowe na ten pierwiastek.

Produkt, nie odpad. Pionierska instalacja do odzysku fosforu w oczyszczalni ścieków w Cielczy

Modernizacja oczyszczalni w Cielczy k. Jarocina ma na celu kompleksową przebudowę, a przede wszystkim rozbudowę gospodarki osadowej. Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia oczyszcza ścieki socjalno-bytowe oraz przemysłowe. Jedną z instalacji, jakie mają być wdrożone na ciągu osadowym, będzie instalacja do odzysku fosforu. To pionierski w skali kraju projekt. Inwestycja jest współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2014-2022, którego celem jest adaptacja urządzeń wod-kan do zmian klimatu.

Instalacja do odzysku fosforu

Jedną z wdrożonych instalacji na ciągu osadowym będzie instalacja do odzysku fosforu. Dzięki zastosowaniu technologii Ostara fosfor zawarty w odciekach z osadów nie będzie zawracany na początek oczyszczalni. Działanie to ma na celu odciążenie oczyszczalni oraz zwiększenie jej wydajności. System uzyskiwania struwitu składa się z pojedynczego, pracującego w trybie ciągłym reaktora fluidalnego z przepływem z dołu do góry oraz z wieloma strefami reakcyjnymi.

Efektywne mieszanie jest zapewnione przez pętle recyrkulacji cieczy. Zadaniem tej recyrkulacji jest utrzymanie kryształków struwitu w zawieszeniu poprzez zapewnienie wystarczającej prędkości w powierzchniowej kolumnie. Mniejsze kryształki pozostają w reaktorze i zwiększają swoją wielkość, aż do momentu, gdy ich wielkość jest wystarczająca by opaść na dno, skąd są odbierane. Proces krystalizacji struwitu kontroluje się przez odpowiednią dawkę magnezu, kontrolę ph i szybkość recyrkulacji.

Cenny fosfor

W nowo budowanym obiekcie zostanie zmagazynowany osad przefermentowany, sukcesywnie przekazywany do końcowego odwodnienia na wirówkach. Osady ściekowe zawierają znaczne ilości fosforu – pierwiastka odżywczego dla wszystkich organizmów oraz składnika strukturalnego roślin i wszystkich tkanek żywych. Jego światowe zasoby niestety wyczerpują się. Naukowcy alarmują, że w ciągu kilku dekad na Ziemi zabraknie go w przyrodzie. W większości krajów problem ten został zauważony i trwają prace nad technologiami pozyskiwania fosforu z osadów ściekowych bądź z popiołów, po ich termicznym przekształceniu.

Po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu osad ściekowy z oczyszczalni ścieków w Cielczy zostanie produktem o nazwie „polepszacz glebowy”.

***

Cały artykuł ukazał się w numerze 2 kwartalnika Kierunek WOD-KAN. Aby mieć dostęp do bezpłatnej wersji elektronicznej (pdf) wystarczy zapisać się do naszego portalowego newslettera – dzięki temu można otrzymać każde nowe wydanie wraz z najważniejszymi wiadomościami z branży.

fot. PWiK Sp. z o.o. w Jarocinie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ