Partner serwisu
26 lipca 2022

Czy można przewidzieć awarię? Wyznaczanie obszarów problematycznych w GIS

Kategoria: Aktualności

Na pytanie postawione w tytule nie możemy odpowiedzieć twierdząco, bo awarie się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać. Możemy jednak próbować zminimalizować prawdopodobieństwo ich występowania.

Czy można przewidzieć awarię? Wyznaczanie obszarów problematycznych w GIS

Jednym ze sposobów ograniczenia liczby awarii sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej jest spolaryzowanie działań na obszarach, które przysparzają szczególnie dużo problemów. Jednakże, aby móc wdrożyć działania zapobiegawcze, trzeba najpierw wyznaczyć miejsca prac.

 

Określenie celu

Jak w przypadku większości analiz, warto przed przystąpieniem do pracy określić cel. (..) Przyjęliśmy, że efektem powinno być zestawienie maksymalnie kilku obszarów, na których występują przynajmniej dwa z przyjętych kryteriów wpływających na potencjalne zagrożenie dla poprawnej eksploatacji sieci.

 

Czynniki i zjawiska mające negatywny wpływ na eksploatację sieci

Podstawową sprawą, przed przystąpieniem do zestawienia danych, jest właśnie zidentyfikowanie i sklasyfikowanie czynników i zjawisk mających negatywny wpływ na eksploatację sieci. Podstawowymi przyczynami wpływającymi na awaryjność sieci są wiek i materiał, z którego je zbudowano. Warto też wziąć pod uwagę dane o występowaniu awarii w latach poprzednich, z uwzględnieniem ich przyczyn. Przydatnym źródłem informacji może być również zbiór danych historycznych z systemu SCADA czy z bazy danych bilingowych. Skorelowanie informacji o zwiększonym zużyciu wody czy skokach ciśnienia z występowaniem awarii może dać ciekawe rezultaty.

 

Brak uniwersalnych kryteriów

Pozostałe czynniki mogą być różne. Nie ma chyba uniwersalnych kryteriów, które sprawdzą się we wszystkich analizach. W zależności od położenia analizowanego obszaru, ukształtowania terenu, rodzaju gruntów czy też innych uwarunkowań, dobór kryteriów może znacznie się różnić. Z pewnością inne czynniki będą miały znaczący wpływ na Pomorzu, inne na Mazowszu a jeszcze inne na terenach górskich. Na terenie Mysłowic, jak i na większości Górnego Śląska, jednym z istotniejszych zjawisk, wpływających na sieci wodociągowe, a zwłaszcza na kanalizacyjne, jest występowanie skutków eksploatacji górniczej.

***

Cały artykuł ukazał się w numerze 2 kwartalnika Kierunek WOD-KAN. Aby mieć dostęp do bezpłatnej wersji elektronicznej (pdf) wystarczy zapisać się do naszego portalowego newslettera – dzięki temu można otrzymać każde nowe wydanie wraz z najważniejszymi wiadomościami z branży.

fot. 123rf.com / zdj. poglądowe
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ