Partner serwisu
27 czerwca 2022

Przedsięwzięcie Oczyszczalnia przyszłości czyli opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii dla oczyszczalni ścieków

Kategoria: I Konferencja Oczyszczalnie Przyszłości

Kierownik projektu Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami z NCBR - Marek Świdowicz wygłosi prelekcję o przedsięwzięciu, prowadzonym w ramach realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu - „Oczyszczalnia przyszłości”. Wykład odbędzie się w ramach Konferencji Oczyszczalnie Przyszłości w Hotelu Boss w Warszawie (13-14 września 2022 r.)

Przedsięwzięcie Oczyszczalnia przyszłości czyli opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii dla oczyszczalni ścieków

Jednym z przedsięwzięć NCBR prowadzonych w ramach realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu jest „Oczyszczalnia przyszłości”. Skupia się ono na nowym spojrzeniu na strumień ścieków komunalnych jako na zasoby wody, energii i surowców wtórnych, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów zakładów oczyszczania ścieków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego oraz optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni. Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wypracowane w konkursie innowacje mają  zapewnić osiągnięcie bardzo dobrą jakość ścieku oczyszczonego oraz odzysk wody. Kluczowymi elementami opracowywanych technologii są: usuwanie ze ścieków mikrozanieczyszczeń (farmaceutyków, pestycydów i metali ciężkich), a także efektywne zagospodarowanie osadów pościekowych. Odzyskane będą również pierwiastki biogenne. Chodzi tu o zapewnienie obiegu zamkniętego biogenów w naturze, co umożliwi ograniczenie produkcji nawozów sztucznych i budowę ekologicznego rolnictwa przy ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Ponadto celem wypracowania i wdrożenia nowych technologii jest zapewnienie obiegu zamkniętego wody w przemyśle i w infrastrukturze komunalnej miasta.

Konkurs rozpoczął się w maju 2021roku. Obecnie dobiega końca Etap I prac badawczo rozwojowych. Etap ten zakończy się testami weryfikacyjnymi potwierdzającymi działanie technologii w  stworzonych przez Wykonawców instalacjach Ułamkowo-Technicznych.  Technologie, które uzyskają najlepsze wyniki w ramach przeprowadzonej oceny, zostaną promowane do Etapu II. W ramach Etapu II, zwycięzca będzie prowadził dalsze prace badawczo-rozwojowe, których celem jest przeniesienie wyników prac laboratoryjnych i skali ułamkowo-technicznej do skali 1:1 w postaci Demonstratora Technologii modernizacji oczyszczalni ścieków w pełnej skali. Finał konkursu przewidziany jest na koniec 2023 roku.

 

***

13-14 września 2022 r., Warszawa, I Konferencja Naukowo-Techniczna Oczyszczalnie Przyszłości. Do udziału w konferencji zaprasza organizator – firma BMP, wydawca magazynu ,,Kierunek WOD KAN” i portalu branżowego www.kierunekwodkan.pl. Gospodarzem Honorowym konferencji została Hydrosfera Józefów Sp. z o.o.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest firma Unisoft Sp. z o.o.

Rolę Partnera Branżowego objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.

Rolę Patrona Merytorycznego objęły:

  • Stowarzyszenie "Lubuskie Forum Wodociągowe" ,
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Więcej informacji o konferencji TUTAJ

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ