Partner serwisu
21 czerwca 2022

Poznań: ponad 400 letnie rury pod Starym Rynkiem

Kategoria: Aktualności

Pod ziemią na Starym Rynku w Poznaniu odkryto duże pomieszczenie - wszystko wskazuje na to, że mieściła się w nim stacja transformatorowa do zasilania tramwajów. Na placu budowy znaleziono też drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat.

Poznań: ponad 400 letnie rury pod Starym Rynkiem

Badania archeologiczne związane są z trwającą rewaloryzacją płyty Starego Rynku. Inwestycja jest dobrą okazją do sprawdzenia, co kryje się w tym historycznym miejscu. Takie badania prowadzone są m.in. w miejscach przeznaczonych pod zbiorniki retencyjne, toaletę podziemną, separatory, śmietniki podziemne i trafostację.

 

Tajemnicze pomieszczenie

W ostatnim czasie pracownicy wykonawcy robót trafili na betonową konstrukcję w centralnej części Starego Rynku, między budynkiem Odwachu a Galerią Arsenał. Miejsce to, przypominające zbiornik, było w połowie wypełnione wodą, którą wypompowano pod nadzorem archeologów. Umieszczono w środku także kamerę i okazało się, że wewnątrz widać było tylko fragmenty odciętych kabli. Pomieszczenie ma w przybliżeniu pięć metrów wysokości, czternaście metrów długości i jest szerokie na osiem metrów. Prawdopodobnie mieściło dwa spore transformatory do zasilania tramwajów.

Ze sprawozdań magistratu wynika, że budowa pomieszczenia była finansowana z funduszy elektrowni miejskiej i zakończono ją w 1931 roku. Ta infrastruktura jest śladem po torowisku, która dawniej prowadziła na Stary Rynek. Była to pierwsza trasa tramwajowa w Poznaniu, prowadząca z dworca kolejowego - najpierw konna, później elektryczna. Ostatnie kursy odbyły się na niej w 1955 r. Odkryte pomieszczenie najprawdopodobniej zostanie uszczelnione (by nie zbierała się w nim woda), a następnie ponownie zasypane.

Drewniane rury wodociągowe

Stacja transformatorowa to nie jedyny ciekawy ślad historyczny, który znaleziono na Starym Rynku. Jeszcze starszym odkryciem są drewniane rury wodociągowe, które pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku. W tamtych czasach instalacje wodne drążono wewnątrz szerokich pni drzew. Dzięki temu, że leżały w  lekko wilgotnym gruncie, przetrwały do naszych czasów. Wycięta próbka rury trafi teraz do badań dendrochronologicznych, które pomogą dokładniej określić ich wiek.

Podczas modernizacji Starego Rynku wymieniona zostanie podziemna infrastruktura i powstaną zbiorniki retencyjne. Na powierzchni będzie nowa, równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Wykorzystany do tego zostanie m.in. zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Planowane są wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.

źródło: UM Poznań
fot. PIM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ