Partner serwisu
13 czerwca 2022

NIK raportuje Czajkę

Kategoria: Aktualności

NIK opublikował raport w sprawie oczyszczalni ścieków komunalnych "Czajka". Raport odnosił się do awarii kolektora, do których doszło w latach 2019 i 2010.

NIK raportuje Czajkę

W raporcie NIK przedstawia szereg zarzutów pod adresem MPWiK.

Postępowanie MPWiK związane z projektowaniem, budową i eksploatacją kolektora podziemnego transportującego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” nie zapewniło ciągłego i bezpiecznego dla środowiska przesyłu ścieków – podsumowuje NIK.

Cały raport dostępny jest TUTAJ.

 

Odpowiedź MPWiK w m. st. Warszawie

Po opublikowaniu wyników kontroli MPWiK w m. st. Warszawie odniósł się do nich w komunikacie.

Raport pokontrolny NIK zawiera szereg niewiarygodnych stwierdzeń i wniosków świadczących o niezrozumieniu istoty funkcjonowania sieci kanalizacyjnej i ryzyk na stałe wpisanych w działalność firm wodociągowo – kanalizacyjnych o czym Spółka informowała już w lipcu 2021 r. - można przeczytać w komunikacie

 

Ekspertyza Politechniki Krakowskiej

W styczniu br. pojawiła się ekspertyza Politechniki Krakowskiej, w której jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu. W ocenie ekspertów błędem projektowym było przyjęcie założenia o 100% szczelności rurociągów.

W związku z wnioskami ekspertyzy określającymi jako przyczyny awarii błędy projektowe zawarte w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie złożyło zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

źródło: nik.gov.p / MPWiK w m. st. Warszawie
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ