Partner serwisu
13 czerwca 2022

W Kucharach stanęło 2212 paneli fotowoltaicznych

Kategoria: Aktualności

28 marca na terenie oczyszczalni ścieków w Kucharach k. Kalisza, Spółka Wodno Ściekowa PROSNA uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną o mocy 995,4 kW. Obiekt został zrealizowany przez spółkę 3P NSU w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

W Kucharach stanęło 2212 paneli fotowoltaicznych

Przedmiotowa instalacja obejmuje obszar terenu o powierzchni ok. 2 ha i składa się z 2212 szt. paneli fotowoltaicznych, o mocy 450 W każdy oraz 12 szt. inwerterów o mocy 80 kW każdy. Umowa z Wykonawcą podpisana została 18 lutego, a główne prace zakończono w grudniu 2021 roku.

 

Do dziś wyprodukowano ponad 400 MWh energii elektrycznej

Wyprodukowana energia jest wprowadzona do wewnętrznej sieci zasilającej obiekty oczyszczalni ścieków. Nadmiar energii nie zużytej na potrzeby własne sprzedawany jest, na podstawie umowy, do podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią. Instalacja do dnia dzisiejszego (wliczając w to rozruch instalacji) wyprodukowała ponad 400 MWh energii elektrycznej.

Wartość całkowita inwestycji wyniosła 2 990 200,00 zł netto [3 677 946,00 zł brutto].

Instalacja została odebrana przez ENERGA – OPERATOR S.A. dnia 28/03/2022.

 

Zbiornik biogazu

Drugim istotnym zadaniem zrealizowanym w 2021 roku przez Spółkę Wodno Ściekową PROSNA na terenie oczyszczalni w Kucharach była wymiana  stalowego zbiornika biogazu o poj. 600 m3 na  nowy trójpowłokowy zbiornik o pojemności 1200 m3. Wykonawcą zadania była firma Ekowave, która wykonała zadanie w terminie od września do grudnia 2021 roku. Wartość inwestycji wyniosła 724 000 zł. Wybudowanie zbiornika umożliwiło skuteczniejsze magazynowanie nadwyżek produkowanego biogazu i jego efektywne wykorzystanie do zasilania dwóch jednostek kogeneracyjnych o łącznej mocy 592 kWe.

Poczynione inwestycje dają Spółce PROSNA wymierne korzyści wynikające ze znacznego ograniczenia zakupów energii elektrycznej oraz pełną samowystarczalności w zakresie energii cieplnej. Nie bez znaczenia ekonomicznego są także zyski z energii wprowadzonej do sieci oraz zyski ze sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii.

 

 

źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ