Partner serwisu
30 maja 2022

Uzdatnianie wody w domu – co wybrać: filtr, zmiękczacz wody?

Kategoria: Aktualności

Przesycona minerałami woda wytrąca ich nadmiar, powodując powstawanie trudno rozpuszczalnego osadu w rurach, na naczyniach, zlewie, wannie oraz armaturze. Oznacza to więcej sprzątania, konieczność używania silnych detergentów oraz szorowanie, które niszczy powierzchnię. Woda wysoko zmineralizowana gorzej smakuje. Jak pozbyć się kamienia z wody? Do wyboru są zmiękczacze lub stacje uzdatniania wody. Sprawdź, czym się różnią.

Uzdatnianie wody w domu – co wybrać: filtr, zmiękczacz wody?

Po co uzdatniać wodę w domu?

Elementarne pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto planuje zakup systemu filtrującego do domu, brzmi: z czego chcemy oczyścić wodę w swoim domu? Odpowiedź będzie warunkowała wybór filtra.

Jeśli do Twojego domu, mieszkania czy innego budynku doprowadzana jest woda z sieci kanalizacji miejskiej, nie musisz martwić się o jej zdatność do spożycia. Ta jest bowiem sprawdzana codziennie. W teorii niezależnie od dzielnicy i budynku wodę z kranu można pić bez dodatkowej filtracji i jest to bezpieczne dla zdrowia… ale czy smaczne?

O tym, czy woda bezpośrednio z kranu nadaje się do picia, decyduje jej skład, który jest zależny od:

  • ujęcia wody, które może być inne dla różnych części tego samego miasta czy też miejscowości w gminie.
  • stanu kanalizacji – smak wody i stopień jej zakamienienia w skrajnych przypadkach może różnić się nawet na tym samym osiedlu. Wszystko zależy od stanu rur, które w niektórych miejscach nie były wymieniane od kilkudziesięciu lat. Sprawa dotyczy również wody doprowadzanej do wsi.

Tzw. twarda woda ma intensywniejszy smak, przez co niektórzy określają ją jako niezdatną do picia. 

 

Co to znaczy, że woda jest twarda?

Twarda woda tworzy osad w czajniku, sprawia, że częściej musimy czyścić łazienkę i kuchenny zlew. Na umytych naczyniach może pozostawiać osady w postaci nieestetycznych kropek, a na powierzchni świeżo zaparzonej herbaty tworzyć mineralny kożuch. Może Cię to zdziwi, ale twarda woda nie jest niezdrowa i nie wpływa na powstawanie kamieni nerkowych. To popularny mit, który działa na wyobraźnię. Myślimy, że skoro woda jest zakamieniona, a to, co pijemy, jest filtrowane przez nerki… Tymczasem to, co potocznie nazywamy kamieniem, jest w rzeczywistości osadem wytrąconym z wody, która zawierała jony wapnia i magnezu w wysokim stężeniu. Jest ono monitorowane każdego dnia przez sieć wodociągów i w wodzie kranowej nie osiąga wartości, które mogłyby zagrażać zdrowiu ludzkiemu. 

Co zawiera twarda woda? Głównie minerały. Niekiedy będzie to więcej żelaza, innym razem wapnia (wtedy właśnie powstaje więcej osadów). Jeśli problemem występującym w Twoim domu jest twardość wody, to potrzebujesz zmiękczacza, czyli filtra, który ją zdemineralizuje.

 

Woda z własnego ujęcia

Inna sytuacja dotyczy gospodarstw domowych czerpiących wodę z własnego ujęcia np. ze studni. Wówczas stan zdatności do spożycia nie jest tak skrupulatnie sprawdzany, jak ma to miejsce w przypadku wodociągów sieciowych. Jeśli czerpiesz wodę z własnego źródła, zmiękczacz nie wystarczy, ponieważ wodę należy jeszcze oczyścić z bakterii i wirusów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. 

 

Zmiękczacz czy uzdatniacz do wody – co wybrać do domu?

 

Zmiękczacz wody sprawia, że na czarnym zlewie nie zostają smugi z kamienia

Skoro już znasz potrzeby swojego domu lub mieszkania, sprawdź, jakie przykładowe rozwiązania udostępniają producenci systemów filtracji wody. Z perspektywy gospodarstw domowych istotny będzie wybór między prostym filtrem pod zlew a stacją uzdatniania wody.

 

Filtr do wody pod zlewozmywak

Od wielu lat popularnością w domach cieszą się dzbanki filtrujące. Najprostsze wyposażone są w filtr węglowy, który zatrzymuje większość minerałów i sprawia, że woda lepiej smakuje, a w czajniku nie osadza się kamień. To rozwiązanie jest dosyć poręczne, jednak w dłuższej perspektywie niepraktyczne. Dlaczego? Dzbanek ma ograniczoną pojemność, a filtracja trwa. Co jeśli chcemy jednocześnie szybko podać coś zimnego do picia spragnionym gościom i nastawić wodę na kawę? Wszystkie czynności są niepotrzebnie wydłużone, a nierozwiązany pozostaje problem osadzającego się kamienia w zlewie. Z pomocą przychodzą filtry, z których wyróżniamy:

  • filtr pod zlewozmywak. 
  • filtr na kran, który instaluje się do baterii w miejscu perlatora.

Prosty w montażu jest zarówno filtr nakranowy, jak i podzlewowy. Z łatwością zamontujesz je samodzielnie, tak samo bezproblemowo wymienisz filtr po upłynięciu czasu wskazanego przez producenta. 

Dzięki filtrom wody kranowej ugasisz pragnienie natychmiast po tym, jak dobiegniesz do kranu. Równie szybko napełniasz bidon przed wyjściem z domu, bez nerwów, że jesteś już spóźniony. Bardziej zaawansowany filtr podzlewowy oczyści wodę z kamienia oraz szkodliwych metali ciężkich, chloru, a nawet bakterii i wirusów. 

 

Stacja uzdatniania wody w domu

Stanowi bardziej skomplikowany system filtrowania, który montuje się najczęściej w miejscu doprowadzenia wody do budynku. Oznacza to, że przefiltrowana woda dostępna jest nie tylko w kuchennym kranie, ale może być doprowadzona do wszystkich urządzeń w domu. Uzdatniacze wody mogą działać w oparciu o różne technologie, z których przykładowe to:

  • zmiękczacz wody z filtrem węglowym – działa podobnie do filtru podzlewowego i nakranowego;
  • uzdatniacz wody z lampą UV – działa bakteriobójczo;
  • filtr działający w oparciu o proces odwróconej osmozy – oczyszcza wodę ze szkodliwych związków chemicznych, bakterii i wirusów.

Czytaj także: Zmiękczacz wody, stacja uzdatniania wody czy filtr podkranowy? 

Filtry w stacji uzdatniania wody w domu i przemyśle mogą występować samodzielnie lub w zestawach. Uzdatniacze wody tego rodzaju nadają się do zamontowania zarówno wtedy, kiedy woda doprowadzana jest przez miejscowy zakład wodociągów, jak i kiedy czerpana jest z własnego ujęcia. 

Mamy nadzieję, że z tą porcją wiedzy na pytanie – filtr do domu czy stacja uzdatniania wody, odpowiesz bez wahania.

źródło: art. zewnętrzny
fot. art. zewnętrzny
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ