Partner serwisu
30 maja 2022

Inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-Koźlu

Kategoria: Aktualności

Wody Polskie zakończyły budowę i rozbudowę wału rzeki Odry. Inwestycja powstała we współpracy z lokalnym samorządem Kędzierzyn-Koźle. Jej zadaniem jest ochrona mieszkańców miasta przed powodzią oraz zabezpieczenie miejskiej oczyszczalni ścieków i zrekultywowanego składowiska odpadów przed zalaniem. Dzięki temu zostanie zminimalizowane ryzyko zagrożenia epidemiologicznego i skażenia środowiska, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo powodziowe.

Inwestycje przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-Koźlu

W czasie wizyty terenowej na nowopowstałym odcinku obwałowania, z udziałem Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztofa Wosia, Dyrektora Wód Polskich w Gliwicach Marcina Jarzyńskiego oraz przedstawicieli władz województwa opolskiego, władz miasta, okolicznych gmin, poinformowano o planach realizacji kolejnych inwestycji, jakie podniosą poziom bezpieczeństwa nadodrzańskich miejscowości.

Wykonaliśmy i realizujemy wiele inwestycji, pamiętając skutki powodzi z 1997 i 2010 roku. Patrzymy w przyszłość i widzimy konieczność dalszych prac w regionie, które pozwolą na domknięcie prawej strony obwałowań odrzańskich, dzięki czemu doświadczenia, takie jak podczas wspomnianych powodzi, już nas nie spotkają - powiedział Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Bardzo cieszy mnie, że w naszym regionie realizowane są tak ważne inwestycje, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Serdecznie dziękuję za ukończenie kolejnego etapu modernizacji odrzańskiego wału przeciwpowodziowego i mam nadzieję na kolejne takie sukcesy Wód Polskich, przy współpracy ze stroną samorządową - dodał Sławomir Kłosowski, Wojewoda Opolski.

Długo czekaliśmy, ażeby takie zabezpieczenie przeciwpowodziowe powstało w naszym mieście, ale doczekaliśmy się. Znajdująca się tu oczyszczalnia ścieków, gdy tylko powstała, została od razu zalana, a nieczystości zaczęły spływać w kierunku miasta. Dlatego w imieniu wszystkich mieszkańców bardzo dziękuję, że ta inwestycja doszła do skutku - podkreśliła Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Miałem okazję obserwować postępy tych prac. Pamiętam rok 1997 i 2010 i powiem wprost, że są duże oczekiwania ze strony mieszkańców na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Chciałbym także zwrócić uwagę, że tak wielu planów inwestycyjnych nie było tutaj, na tym obszarze, chyba od 1997 r., czyli powodzi tysiąclecia. Bardzo nas to cieszy jako mieszkańców. Cieszy również, że jest plan na Odrę, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i jej żeglowności - zaznaczył Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Paweł Masełko.

Inwestycja, zrealizowana przy współudziale Miasta Kędzierzyn-Koźle jest  przykładem bardzo dobrej, wzorcowej współpracy jednostek rządowych i samorządowych, które priorytetu upatrują w bezpieczeństwie mieszkańców. Dlatego też serdecznie dziękuję Pani Prezydent wszystkim zaangażowanym w ten projekt specjalistom Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Takie samo podziękowanie składam również zespołowi realizacyjnemu Wód Polskich w Gliwicach. To co zwraca szczególną uwagę w wykonanej inwestycji to podejście do kwestii środowiskowych. Otóż projektując nowy odcinek obwałowania i modernizując już istniejący, wysłużony z uwagi na wieloletnią, intensywną eksploatację, poszukiwaliśmy rozwiązania, które uchroniłoby cenny starodrzew porastający zawale. Dzięki wykorzystaniu faktu, że wybudowany w przeszłości odcinek obwałowania mógł stanowić przyporę do nowej budowli udało się przeprowadzić przedsięwzięcie bez uszczerbku i ingerencji w środowisko naturalne - podsumował Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach Marcin Jarzyński.

źródło: PGW Wody Polskie
fot. PGW Wody Polskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ