Partner serwisu
25 maja 2022

Można zwiedzać Gdański Szlak Wodociągowy

Kategoria: Aktualności

Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy. Ruszyły zapisy - stopniowo dostępne będą kolejne obiekty.

Można zwiedzać Gdański Szlak Wodociągowy

W ubiegłym roku padł rekord – Gdański Szlak Wodociągowy odwiedziło ponad 19 tys. osób. Liczymy, że również w tym roku uda nam się ten sukces powtórzyć lub pobić rekord, zwłaszcza, że ostre przepisy pandemiczne wpływające na liczbę dostępnych miejsc w tej chwili nie obowiązują – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK Sp. z o.o., organizatora wycieczek.

Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić od 1 maja do końca września, cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny od 1 czerwca do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line.

 

Atrakcje Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

112-letnietni monumentalny zbiornik Sobieski wyróżnia klimatyczne wnętrze, unikalna akustyka (dźwięk niesie się na odległość do 200 m, powracając w formie echa przez nawet 7 sekund) i przekrojowa, interdyscyplinarna wystawa poświęcona historii Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę. 13-14 sierpnia zaplanowana jest tu dodatkowa atrakcja – wspólne świętowanie urodzin króla Jana III Sobieskiego.
Zbiornik Kazimierz, umiejscowiony w pobliżu plaży na Wyspie Sobieszewskiej, jest czynnym obiektem, na co dzień dbającym o odpowiednie ciśnienie wody. Wieża ciśnień ma 30 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane. Dostępna jest tu także interaktywna wystawa o walorach przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej oraz wystawa prezentująca ciekawostki fizyczne związane z funkcjonowaniem zbiornika.
 

Nietoperze na szlaku

Stara Orunia zachwyca bogactwem przyrodniczym i kunsztem architektonicznym – specyficzny mikroklimat tego miejsca sprawił, że stał się on wartościowym siedliskiem nietoperzy.  Zwiedzanie jest możliwe dopiero, gdy latające ssaki na dobre opuszczą obiekt. Minionej zimy w zbiorniku naliczono 120 nietoperzy – 71 nocków rudych, 29 nocków Natterera, 19 nocków dużych, a także 1 osobnika niezidentyfikowanego gatunkowo. Wnętrze zbiornika jest częściowo zalane wodą, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych w tym celu pomostach. 27-28 sierpnia przewidziana jest dodatkowa atrakcja – Noc Nietoperzy.
 
Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.
źródło: GIWK
fot. GIWK
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ