Partner serwisu
13 maja 2022

Modernizacja SUW-u we Wrześni

Kategoria: Aktualności

Modernizacja SUW Gozdowo rozpoczęła się w sierpniu 2021 r. na podstawie wcześniej opracowanego projektu. Koszt modernizacji to ponad 1,5 miliona zł. Prace trwały 8 miesięcy, a ich efekt to w pełni zautomatyzowana, nowoczesna, przystosowana do zwiększenia dziennej produkcji Stacja Uzdatniania Wody. 13 kwietnia stacja została oddana do użytku. Modernizacja objęła część budowlaną, elektryczną, technologiczną i sanitarną.

Modernizacja SUW-u we Wrześni

Stacja w Gozdowie działała w niezmienionej formie od lat 70 ubiegłego wieku. Działająca dotychczas technologia była projektowana w 1975 r., wcześniej natomiast w 1969 r. została odwiercona pierwsza studnia głębinowa. Ta jedna studnia zaopatrywała mieszkańców Gozdowa i okolic aż do 2018 r. kiedy to została odwiercona druga studnia głębinowa o wydajności sięgającej 70 m3/h. W 2021 r. została zakończona budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 100 m3.

Efekty modernizacji

Stacja może wyprodukować 131 400 m3 wody. Przed modernizacją stacja obsługiwała 705 Odbiorców z Gozdowa, Neryngowa oraz Nadarzyc. Istnieją tutaj jednak rezerwy, dlatego zasięg odbiorców w najbliższym czasie będzie powiększony o mieszkańców Bierzglina, Sołecznej oraz części Bierzglinka. Średnia miesięczna produkcja SUW Gozdowo to 5 tyś m3 – pozwolenie wodnoprawne pozwala na miesięczną produkcję w ilości 11 tysięcy m3. Długość sieci zasilanej przez SUW Gozdowo to ponad 15 km, jednak po dołączeniu kolejnych odbiorców długość sieci znacznie wzrośnie.

Nowoczesne technologie i bezawaryjna praca

Dzięki modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Gozdowie zostanie zapewniona jej bezawaryjna praca na kolejne dziesięciolecia. Zastosowanie nowoczesnych technologii sterowania, nowego oprogramowania oraz unowocześnione systemy filtracji pomogą w optymalizacji kosztów eksploatacji SUW Gozdowo. Wszystko to przełoży się także na osiągnięcie najwyższej jakości produkowanej wody dla odbiorców.

 

Film z oddania stacji do użytku do obejrzenia TUTAJ.

 

źródło: PWiK we Wrześni
fot. PWiK we Wrześni
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ