Partner serwisu
15 kwietnia 2022

Zdrowie, ten tylko się dowie, kto cię stracił…

Kategoria: Aktualności

Chcąc nie chcąc żyjemy w okresie pandemii, która wcale nie ustępuje. To stwarza zupełnie nowe sytuacje, których do tej pory w Polsce nie spotykaliśmy i to na wielu płaszczyznach. Nas, rzecz jasna, szczególnie interesuje ta sfera związana z wodociągami.

Zdrowie, ten tylko się dowie, kto cię stracił…

Kierownictwa zakładów wodociągowych podejmują wiele działań zmierzających do ograniczenia skutków epidemii, polegających w szczególności na wprowadzeniu słynnej już pracy zdalnej, odizolowaniu grup pracowników przebywających w jednym dziale, skoszarowaniu osób zatrudnionych w „strategicznych” wydziałach, a także obowiązek wykonania testów po przebytym covidzie. Pracodawcy oczywiście mogą też zachęcać pracowników do szczepień, także poprzez zorganizowanie szczepienia w miejscu pracy.

Niezależnie jednak od starań dyrektorów czy kierownictwa spółek wod-kan pozostaje część pracowników, którzy z jakiś powodów nie chcą się szczepić i nie są zaszczepieni. W tym momencie stajemy przed sytuacją w pewnym sensie nierozwiązywalną. Oczywiście, słyszymy o wytycznych z Ministerstwa Zdrowia, aby te osoby przenosić w inne, mniej eksponowane stanowiska, z mniejszą stycznością z współpracownikami czy też petentami. Można również podjąć niestandardową decyzję polegającą na skierowaniu do pracy zdalnej zaszczepionych pracowników (takie rozwiązanie wprowadził przecież Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który stwierdził, że pracownicy, którzy nie zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, nie boją się zakażenia, a więc mogą pracować w miejscu zatrudnienia).

Pamiętać należy, że w wodociągach „sercem” zakładu jest wydział sieci oraz wydział produkcji wody i rzecz jasna – oczyszczalnia ścieków. Trudno sobie wyobrazić, żeby pracownika z jednego wyspecjalizowanego wydziału skierować do innej komórki organizacyjnej – mniej eksponowanej – i rozpocząłby on wykonywanie pracy w nowym miejscu. Zrozumiałe jest, że nie można przeszkolić w ciągu kilku dni osoby do pracy przy obsłudze specjalistycznych maszyn, szczególnie w technicznych wydziałach.

Znowu mamy więc do czynienia z fikcją prawną. W pierwszej kolejności zadać sobie należy pytanie, jaką moc prawną mają zarządzenia dyrektora zakładu, aby po pierwsze pracownik ujawnił mu informacje czy jest zaszczepiony, a po drugie: jakie prawa ma dyrektor, aby dochodzić innymi drogami, czy pracownik jest zaszczepiony. Wyjściem z sytuacji – choć wcale nie modelowym – jest powołanie się na przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca odpowiada przecież za ich przestrzeganie, jednakże brak jakiejkolwiek podstawy do żądania wykonania testów na covid, a tym bardziej do egzekwowania od pracownika obowiązku przedkładania wyników badania. Przypomnieć należy, że to dane wrażliwe. Wyjściem z całej sytuacji są informacje posiadane przez pracodawcę od zakładu ubezpieczeń społecznych, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z izolacją.

Tak długo, jak nie znajdą się umocowania prawne, które w jakiś sposób pozwolą skutecznie zobowiązać swoich pracowników do ujawnienia wyników testów, tak długo będzie to w jakimś sensie fikcja prawna, gdyż w rzeczywistości nie ma kategorycznych przepisów, które umożliwiałyby realizację tego zadania. Co więcej, brak jest też regulacji wprowadzających sankcje w stosunku do pracowników, którzy się temu nie podporządkują.  

Wierzyć należy, że wraz z nadejściem słonecznej, letniej auty, problem epidemii na chwilę zejdzie na drugi plan, a ja wrócę do poziomu wód, suszy wszechogarniającej czy niewystarczającej infrastruktury zmierzającej do zatrzymania wody deszczowej. Ustawodawstwo jest na tyle bogate, że zapewne tematów nie zabraknie…

***

Niestety, to już ostatni wspólnie napisany felieton. Pan Adam zdążył mi jeszcze przekazać swoją wizję do przygotowywanego tekstu. Tytuł felietonu zaproponował sam, a krótko po tym odszedł – Ł. Lipiec

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ