Wody Polskie podsumowują inwestycje przeciwpowodziowe na Poludniu Polski
Zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego możliwe jest dzięki inwestycjom przeciwpowodziowym oraz współpracy z samorządami terytorialnymi i lokalną społecznością. Wody Polskie prowadzą ważne zadania przeciwpowodziowe, które wzmocnią bezpieczeństwo mieszkańców dorzecza górnej Wisły i Odry.

Powódź, obok suszy, jest jednym z najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych zjawisk naturalnych. W Polsce na terenach zagrożonych występowaniem powodzi mieszka nawet 15 mln ludzi! Te gwałtowne zjawisko wpływa destrukcyjnie na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę, powodując wielomiliardowe straty. Wody Polskie prowadzą szereg inwestycji na południu Polski, w najbardziej zagrożonych powodzią obszarach kraju.
Powodzie są zjawiskiem nieprzewidywalnym, ujawniającym swą niszczycielską moc w bardzo krótkim czasie, nierzadko nawet w ciągu godzin. Zgodnie z modelami klimatycznymi, błyskawiczne powodzie w Polsce będą się nasilać, zaś na podtopienia szczególnie narażone będą tereny górskie i podgórskie oraz miasta, w których jest duży procent powierzchni utwardzonych. W takich miejscach, punktowe nawalne opady deszczu prowadzą do szybkiego spływu wód opadowych, powodując gwałtowne wezbrania niewielkich rzek i potoków. Zjawisku sprzyja silna urbanizacja i zwiększanie zabudowy w dolinach rzecznych. Dlatego w rejonach o zwiększonym ryzyku podtopień i powodzi konieczne jest zwiększanie retencji, budowa zbiorników przeciwpowodziowych oraz tworzenie kompleksowych systemów, które umożliwiają bezpieczne przejście wód podczas wezbrania.
Inwestycje przeciwpowodziowe realizowane przez Wody Polskie, to min.:
- prace prowadzone na Odrze w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły: w Słubicach, jak i Nowej Soli,
- wzmocnienie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Głuchołazach,
- modernizacja stopnia wodnego Ujście Nysy,
- inwestycje w dorzeczu górnej Wisły - poprawa bezpieczeństwa powodziowego Krakowa.
Więcej przeczytać można na stronie Wód Polskich
Komentarze