O kanalizacji na Podhalu
Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne obsługuje teren 10 gmin. Spółka od wielu lat realizuje program podłączania do kanalizacji.

PPK działa na dużym obszarze. Nie ma jednak problemu z podejmowaniem decyzji dotyczących miejsca i czasu realizacji decyzji, ponieważ, jak mówi Dariusz Latawiec, prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego: – Każda gmina ma odrębnie obliczaną taryfę, więc nie problemu z podejmowaniem decyzji – te zakresy między sobą nie kolidują. Gminy mają naliczoną amortyzację i to z niej wykonywane są prace inwestycyjne, a ich hierarchię określa się w wieloletnich planach inwestycyjnych, w porozumieniu z gminą, której to dotyczy i w miarę możliwości finansowych.
Pracownicy PPK pełnili nadzór merytoryczny nad budową otwartej w grudniu 2013 r. oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Trutem. Przyniosło to same korzyści przedsiębiorstwu. – Uważam, że tak powinno postępować się zawsze, przy każdej inwestycji tego typu. Mieliśmy bowiem bieżącą wiedzę o tym, co znajdować się będzie na oczyszczalni, uczestniczyliśmy w pracach montażowych, mogliśmy w pewnym stopniu wpływać na dobór urządzeń oraz uniknęliśmy kilku błędów wykonawczych. Nie wchodziliśmy na obiekt „od zera”, jak to się czasami zdarza w przypadku inwestycji samorządowych, przekazywanych do użytku, ale mając już sporą wiedzę o eksploatacji i potencjalnych problemach, jak i możliwościach instalacji – tłumaczy Dariusz Latawiec. Obecnie trwają prace modernizacyjne na oczyszczalni ścieków w Czorsztynie. – Mamy obecnie stan surowy otwarty – zgodnie z założonym harmonogramem. Na dzień dzisiejszy znaczących problemów nie ma, ale to nawet nie jest półmetek realizacji, więc nie mówmy „hop” – mówi prezes PPK.