Osad – pełnowartościowe paliwo
Materiał zeroemisyjny
Jednym z podstawowych celów KPGO 2014 jest wzrost komunalnych osadów ściekowych przekształcanych termicznie w cementowniach, kotłach energetycznych oraz spalarniach. Cementownie wykazują zainteresowanie wykorzystaniem komunalnych osadów ściekowych jako paliwa. Zachętą dla nich jest fakt, że zawarta w osadach biomasa jest traktowana jako materiał zeroemisyjny, obniżający emisję CO2 [2]. Jednak jeden z wymogów, jaki stawiają cementownie, jest wysuszenie osadów ściekowych do poziomu co najmniej 90% suchej masy.
Osad jako odpad
Elektrownie natomiast nie wykazują zainteresowania współspalaniem ze względu na zwiększone standardy emisyjne, które wynikają z tego, że współspalany osad ściekowy traktowany jest jako odpad, chyba że udział w strumieniu paliwa nie przekroczyłby 1%.
Współspalanie odpadów komunalnych z osadami ściekowymi może obniżyć ich koszty utylizacji wynikające z budowy jednej instalacji przystosowanej dla tych odpadów. Podstawowym warunkiem prowadzenia tego procesu jest to, aby osady ściekowe miały wartość opałową co najmniej zbliżoną do wartości opałowej odpadów, co można osiągnąć w procesie suszenia [5]. Instalacje tego typu są szczególnie popularne w Japonii [4].
Literatura
[1] Bień J. B.: Osady ściekowe, teoria i praktyka, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2007.
[2] Osady ściekowe paliwem dla cementowni, „Przegląd Komunalny” Zeszyt Specjalny 2013, nr 3, s. 38.
[3] Uchwała Nr 217 Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2010 r. w sprawie "Krajowego planu gospodarki odpadami 2014", Monitor Polski Nr 101, poz. 1183.
[4] Werle S.: Doświadczenia i potencjał termicznego zagospodarowania osadów ściekowych, Energetyka Cieplna i Zawodowa, 2010, nr 10.
[5] Waluga P., Barbusiński K.: Unieszkodliwianie osadów ściekowych w procesach suszenia i współspalania, http://ekologia-info.eu/?lang=1&menu=1&menu_select=7&podmenu_select=135 [dostęp: 20.02.2014]
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 1/2014 magazynu „Ochrona Środowiska”
Fot.: BMP