Partner serwisu
08 września 2021

Warszawa: Rusza budowa kolektora Lindego Bis

Kategoria: Aktualności

Rozpoczyna się budowa tranzytowo-retencyjnego kolektora ściekowego Lindego Bis o długości około 4 km. Inwestycja realizowana na terenie Bielan i Bemowa ograniczy powstawanie zalewisk i podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To jeden z trzech planowanych, kluczowych dla bezpieczeństwa miasta, ogromnych kolektorów zabezpieczających mieszkańców przed skutkami zmian klimatu – deszczów nawalnych.

Warszawa: Rusza budowa kolektora Lindego Bis

Kolektor Lindego Bis będzie przejmował część ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan, a tym samym odciąży kanalizację funkcjonującą w tych dzielnicach. Jego trasa będzie przebiegała przez Bielany w rejonie ul. Brązowniczej oraz w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie on połączony z istniejącym kolektorem Burakowskim.

Wykonawca, konsorcjum, w skład którego wchodzą Inżynieria Rzeszów S.A. i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Sp. z o.o. zbuduje kolektor metodą bezwykopową, co w istotny sposób ograniczy liczbę wykopów otwartych. Kolektor będzie miał długość około 4 km, średnicę 2 m, a w miejscu przejścia pod linią metra rozwidli się na dwie nitki o średnicy 1 m. Zakończenie prac jest planowane na I połowę 2023 r. r.

Budowa kolektora Lindego Bis jest realizowana w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI” i jest współfinansowana ze środków unijnych. Spółka zawarła z umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa trzech największych kolektorów – Wiślanego, Lindego Bis i Mokotowskiego Bis łącznie z oddanym w ubiegłym roku zbiornikiem na ścieki i wody opadowe na terenie Zakładu „Czajka” (o poj. 80 tys. m sześc.) zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m sześc.

Realizacja tych inwestycji jest wynikiem m. in obserwacji zmian klimatycznych – pozwoli na minimalizowanie ryzyka powstawania takich zjawisk jak zalewiska i podtopienia powstające w czasie gwałtownych i obfitych opadów. 

źródło: MPWiK Warszawa
fot. 123rf/zd.ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ