Partner serwisu
15 czerwca 2021

STORMWATER POLAND 2021

Kategoria: Aktualności

STORMWATER POLAND 2021, piąta edycja największej w Polsce i cenionej w branży konferencji dotyczącej wód opadowych, odbędzie się już 21-23 czerwca w Katowicach.

STORMWATER POLAND 2021

Cel to sformułowanie listy zadań

W tegorocznej agendzie przygotowano pięć zróżnicowanych tematycznie sesji, podzielonych na dwa dni konferencji oraz jeden dzień warsztatowy. Podsumowaniem konferencji będzie debata o przyszłości. Wzorem ubiegłych lat celem jest sformułowanie listy konkretnych zadań do zrealizowania w roku 2021/2022.

W ciągu czterech edycji to wydarzenie stało się platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz nowatorskiego podejścia do tematu gospodarowania wodami opadowymi. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że woda to cenny zasób, o który należy szczególnie dbać. Co roku podczas konferencji wypracowywane są nowe, lepsze standardy i wyznaczane trendy. Rok 2021 nie będzie inny - stwierdzają organizatorzy.

 

Miasto z klimatem

Zgodnie z hasłem myśl globalnie, działaj lokalnie (think global act local) jedna z sesji konferencji, zatytułowana Miasto z klimatem przybliży przede wszystkim już realizowane i planowane działania Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowane rozwojowi retencji i zagospodarowaniu wód opadowych w Polsce oraz zapobieganiu zjawiskom ekstremalnym.

Warto przy tym pamiętać, że Śląsk jest obszarem szczególnie narażonym na ekstremalne opady w Polsce, bo przez Bramę Morawską napływają często wilgotne masy powietrza z południa Europy. Naszą intencją jest, aby przez Bramę Morawską napływały nie tylko opady, ale także idee, w jaki sposób możemy radzić sobie wspólnie ze zjawiskami ekstremalnymi takimi jak susze i ekstremalne deszcze w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jako RetencjaPL mieliśmy w Katowicach już zaszczyt prezentować tworzony dopiero atlas PANDa na konferencji w ramach COP24. W roku 2021 chcielibyśmy pokazać w tym samym miejscu, jak opracowany już atlas PANDa i powstały na jego bazie portal www.waterfolder.com realnie przyczyniają się do modernizacji i uodpornienia na zmiany klimatu systemów odwodnienia w Polsce.

 

Odwodnienia komunikacyjne

Wspomniana już Brama Morawska od najdawniejszych czasów pełniła funkcję traktu komunikacyjnego łączącego Polskę z południem Europy. Nie możne zatem dziwić fakt, że Śląsk to prawdziwy węzeł komunikacyjny Polski. Na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znajduje się największy w Polsce węzeł autostradowy (na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4), a przez teren ten przechodzą ponadto trzy trasy europejskie i osiem dróg krajowych. Dopełnieniem tego jest kilka węzłów komunikacji kolejowej i kilkadziesiąt linii kolejowych oraz międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Liczymy, że cała ta potężna infrastruktura komunikacyjna umożliwi Państwu wygodne i bezpieczne dotarcie na miejsce konferencji. Niemniej wymienione drogi, torowiska i pasy startowe to miejsca formowania dużych spływów wód opadowych. Stąd też pojawiła się idea przygotowania odrębnej sesji zatytułowanej Odwodnienia komunikacyjne. Na sesji tej chcemy nie tylko prezentować nowe technologie w tym obszarze, ale przede wszystkim mówić o potrzebie harmonizacji projektowania i eksploatacji drogowych i miejskich systemów odwodnienia, bo przecież bardzo często to woda z drogi trafia do miasta. Co powinniśmy z nią robić, jak ją retencjonować i oczyszczać, jak dzielić się kosztami eksploatacji systemów odwodnienia na pograniczu miast i szlaków transportowych?

 

Inteligentna eksploatacja

Wzorem poprzednich edycji konferencji organizatorzy chcą zwrócić uwagę na prawidłową i przemyślaną eksploatację systemów odwodnienia.

Wiemy, że wzrasta liczba obiektów retencyjnych, długość sieci kanalizacji deszczowych, a jednocześnie rosną społeczne wymogi co do zapewnienia niezbędnej niezawodności funkcjonowania systemów odwodnienia. Ta presja w naszym przekonaniu jest zbyt wielka, aby sprostać jej tylko z użyciem konwencjonalnych narzędzi. Stąd tez chcemy, aby na konferencji pojawiła się osobna sesja dedykowana Inteligentnej eksploatacji. To w tej sesji mogłyby być na przykład zademonstrowane rozwiązania cyfrowe połączone z elementami sztucznej inteligencji pozwalające na dynamiczne zarządzanie systemami odwodnienia i gospodarowanie wodami opadowymi. Jesteśmy przy tym przekonani, że tak jak w naszym życiu prywatnym i zawodowym w okresie czasowego zamknięcia, tak i w eksploatacji musimy nauczyć się robić bardzo wiele rzeczy w sposób zdalny, bo jak już to zauważyliśmy „Wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo!”

 

W formule hybrydowej

Z uwagi na wciąż panującą pandemię oraz dbając o bezpieczeństwo wszystkich, konferencję przewidziano w formule hybrydowej, co oznacza, że uczestnictwo w prelekcjach i dyskusjach panelowych, spotkania z prelegentami, networking oraz zapoznanie z ofertą Partnerów będzie możliwe również w formule online.

Stacjonarnie zadbaliśmy o to, by obiekt oraz ciągi komunikacyjne były zabezpieczone zgodnie z obowiązującym obecnie reżimem sanitarnym. Warto dodać, iż prowadzimy rozmowy z operatorami obiektów, które mają na celu bezpieczne przeprowadzenie konferencji oraz zachowanie wszystkich wymagań logistycznych. Jesteśmy również przygotowani na najbardziej wymagający scenariusz, czyli przeniesienie konferencji całkowicie do online. Na wypadek takiego wariantu, zdecydowaliśmy się na budowę studia dla prowadzenia paneli dyskusyjnych, a także zakup specjalnej wirtualnej platformy, która poza możliwościami streamingowymi, pozwala na tworzenie stref sponsorskich a także umawianie dedykowanych spotkań - zapewniają organizatorzy.

 

Pod patronatem

Tegoroczna edycja konferencji Stormwater Poland została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a wykład otwierający wygłosi minister Michał Kurtyka.

Chcemy dalej zmieniać świat wód opadowych współtworząc obraz przyjaznych i bezpiecznych miast w Polsce, ale możemy to tylko zrobić razem.

źródło: RetencjaPL
fot. RetencjaPL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ