Partner serwisu
22 kwietnia 2021

Oszczędności na każdym pompowanym kubiku

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W obliczu wyczerpywania się zasobów naturalnych, w szczególności wody, zapewnienie bezawaryjnych dostaw wody staje się coraz ważniejszym wyzwaniem. Rury służące do tych celów powinny spełniać szereg wymagań, jak choćby szczelności, odporności na mechaniczne uszkodzenia oraz zanieczyszczenia znajdujące się w otaczającym gruncie. Nadrzędną bowiem cechą wodociągów powinna być wysoka jakość transportowanego medium oraz bezpieczeństwo związane z jego spożyciem przez ludzi i wykorzystaniem wody na potrzeby gospodarcze.

Oszczędności na każdym pompowanym kubiku

Woda płynąca z kranów w naszych domach nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym. Przyzwyczailiśmy się do niej na tyle, że każda, nawet krótka przerwa w dostępie urasta do rangi wielkiej niedogodności. Miasta, a co za tym idzie i sieci wodociągowe, rozrastają się z każdym rokiem. Budynki są coraz wyższe i z większą liczbą mieszkań. A do każdego z nich trzeba doprowadzić wodę.

 

Główny składnik kosztów

Taka sytuacja powoduje, że koszty pompowania wody, tak aby dotarła ona do wszystkich mieszkańców, szczególnie w okresach największego poboru, są znaczące. W skali całkowitego kosztu sieci, pompowanie jest obecnie tu głównym składnikiem. Oznacza to, że w porównaniu z kosztami pompowania, koszty związane z wybudowaniem rurociągu, czyli materiał, transport oraz wykonanie prac instalacyjnych, mają dużo mniejsze znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

Dlatego też warto zainwestować w rury wykonane z trwalszego materiału, jakim jest żeliwo sferoidalne. Materiał ten cechuje się długą żywotnością, co ma kluczowe znaczenie. Ponadto posiada niski wskaźnik awaryjności, dzięki czemu można oszczędzić na kosztach napraw. Natomiast szczelność systemu sprawia, że nie dość, iż nie tracimy finansów przez straty wody, to dodatkowo przysługujemy się planecie, dbając o zasoby naturalne.

 

Lekkie rury

Obecnie rozwój technologii odlewniczych pozwala na produkcję rur o niewielkim ciężarze, takich jak BLUTOP®. Dla przykładu rura tego systemu o średnicy 110 mm waży zaledwie 45 kg, co pozwala na jej ręczny transport oraz montaż. Są to rury i kształtki kompatybilne z systemami z tworzyw sztucznych. Równocześnie przy tej samej średnicy zewnętrznej rury BLUTOP®, dzięki cieńszym ściankom, mają o wiele większy przekrój wewnętrzny. To zaś sprawia, że można transportować nimi większą ilość medium.

Ważniejszy jednak wydaje się fakt, że większy prześwit to dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej. Dla danego przepływu powiększenie wewnętrznej średnicy rurociągu o 1% sprawia, że spadek ciśnienia jest o 5% mniejszy, a w ślad za tym spadają koszty pompowania. Zgodnie z naszymi obliczeniami, tylko z powodu różnicy w grubości ścianek, na każdym kilometrze sieci można oszczędzić około 800 zł w skali roku.

***

Jeśli weźmiemy zatem pod uwagę całkowity koszt inwestycji, okaże się, że wodociąg z żeliwa sferoidal-nego jest tak naprawdę tańszym rozwiązaniem niż ten z tworzyw sztucznych. Na wieloletnią inwestycję, z której korzystać będą również kolejne pokolenia, należy bowiem patrzeć kompleksowo, zamiast skupiać się jedynie na cenie metra rury.

 

autor: Sara Karmańska, specjalista ds. marketingu Saint-Gobain PAM

 

Artykuł pochodzi z czasopisma "Kierunek WOD-KAN" nr 1/2021.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. Saint-Gobain PAM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ