Partner serwisu
13 kwietnia 2021

Negatywna decyzja Wód Polskich w sprawie podwyżki opłat wodno-ściekowych we Wrocławiu. MPWiK zapowiada odwołanie

Kategoria: Aktualności

Wody Polskie wydały negatywną decyzję w sprawie podwyżki opłat wodno-ściekowych we Wrocławiu. – Nie zgadzamy się z tą decyzją i będziemy się od niej odwoływać. Konsekwencją zamrożenia taryf może być spowolnienie lub wstrzymanie niektórych inwestycji – czytamy odpowiedź MPWiK na wroclife.pl.

Negatywna decyzja Wód Polskich w sprawie podwyżki opłat wodno-ściekowych we Wrocławiu. MPWiK zapowiada odwołanie

Skąd negatywna decyzja Wód Polskich?

Wody Polskie wydały negatywną decyzję wobec wniosków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które na przestrzeni od stycznia do marca 2021 roku składało, zbyt wygórowane zdaniem regulatora, wnioski taryfowe. Jak wyliczają przedstawiciele Wód Polskich, ostatecznie we wniosku z 31 marca br. były one na poziomie podwyżek 8% za wodę i 9% za ścieki dla mieszkańców. Spółki mają teraz czas na poprawienie wniosków, a do czasu zatwierdzenia nowych stawek, mieszkańców obowiązują obecne ceny.

 

Co na to MPWiK?

– Opłata z taryf za wodę i ścieki to pieniądze, które przekazujemy na produkcję wody i odbiór ścieków. Dzięki tym środkom MPWiK może także realizować inwestycje, które zapewniają komfort życia mieszkańców Wrocławia. Opłaty pokrywają także rosnące koszty usług na rynku, takie jak energia elektryczna, gaz, podatki, opłaty czy koszty remontów. W tym roku MPWiK zaproponowało kosmetyczną korektę taryf za wodę i ścieki, poniżej poziomu inflacji. Nie mniej Wody Polskie nie zgodziły się na taką zmianę. W efekcie może to oznaczać, że inwestycji będzie mniej – podkreślają przedstawiciele MPWiK.

Wyliczają, że zaproponowana przez MPWiK zmiana wartości opłat za wodę i ścieki jest poniżej inflacji, która w 2020 roku wyniosła 3,4%.

– Po naszych propozycjach przeciętny mieszkaniec Wrocławia, który zużywa w ciągu miesiąca 3 m3 wody, zapłaciłby w pierwszym roku więcej o zaledwie 69 groszy/ miesięcznie (za wodę i ścieki). Wniosek skierowany do regulatora zawierał zmianę o 2,1% w stosunku do obowiązującej stawki, to jest 23 grosze za m3 dostarczenia wody i odbioru ścieków w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy. W drugim i trzecim roku przewidywaliśmy zmianę na poziomie po 3% – tłumaczą.

Więcej czytaj na wroclife.pl.

źródło: wroclife.pl
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ