Partner serwisu
05 marca 2021

Średniowieczne, drewniane rury wodociągowe przekazane Miastu i Gminie Olkusz

Kategoria: Aktualności

2 marca br. w podziemiach ratusza odbyło się uroczyste przekazanie przez założycieli Muzeum Wody w Olkuszu tj. Stowarzyszenie Szansa Białej Przemszy oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i KanalizacjiSp. z o.o. w Olkuszu zabytkowych, drewnianych rur wodociągowych Miastu i Gminie Olkusz na ręce burmistrza Romana Piaśnika. Rury przeznaczone są na wystawę ekspozycyjną w obiekcie wieży ciśnień w podziemiach dawnego ratusza.

Średniowieczne, drewniane rury wodociągowe przekazane Miastu i Gminie Olkusz

Przedsiębiorstwo oraz Stowarzyszenie wiedząc, jak ważna jest edukacja mieszkańców o historii ich małej ojczyzny, w 2008 roku "zaopiekowały się" odnalezioną podczas prac rewitalizacyjnych olkuskiego runku, zabytkową, średniowieczną drewnianą rurą. Wtedy też zostało założone "Muzeum Wody", które zlokalizowane zostało w budynku administracyjnym po dawnej Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu.

Jak informuje Olkuski Magistrat ekspozycja w podziemiach ratusza przedstawia w ciekawy sposób historię Srebrnego Miasta. Jej elementem jest m.in. przestrzenna makieta pokazująca Olkusz w czasach największej świetności, czyli pod koniec XVI wieku. Część ekspozycji jest poświęcona historii samego ratusza – siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego. Istotnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki.


Olkuskie Wodociągi składają gratulacje na ręce Pana Burmistrza za realizowany przez Miasto i Gminę Olkusz projekt przez pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. To niewątpliwie godne polecenia miejsce na mapie regionu a nawet województwa, którym jako olkuska firma będziemy się chwalić i zapraszać do zwiedzenia.

źródło: PWiK Olkusz
fot. PWiK Olkusz
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ