Partner serwisu
22 stycznia 2021

Zjawiska lodowe. Najnowsze informacje

Kategoria: Aktualności

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.

Zjawiska lodowe. Najnowsze informacje

Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w RZGW Warszawa, Lublin i Białystok pracują całodobowo. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest na bieżąco monitorowana przez zespoły Wód Polskich. Obecnie na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej sytuacja jest ustabilizowana, podobnie na Bugu. Pokrywa lodowa na Zbiorniku Włocławek zmniejsza się.

Na terenie RZGW we Wrocławiu, na niewielkich ciekach po roztopach odnotowano wysokie stany wody. Służby Wód Polskich nadzorują sytuację.

Informacja z 21.01.2021 r. z godz. 21.00

Zmiany stanów wody na wodowskazach wskazują na tworzenie się zatorów na Bugu, na całej długości rzeki. W dolinie rzeki, na obszarze gmin Brok oraz Małkinia Górna, może dojść do wzrostu stanu wody i wystąpienia lokalnych podtopień. Na środkowej Wiśle w rejonie Kępy Polskiej tworzy się spiętrzenie w związku z przemieszczeniem kry i śryżu.

Ze względu na zjawiska lodowe i piętrzenie się kry Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w RZGW Warszawa, Lublin i Białystok przechodzą w tryb pracy całodobowej.

Aktualnie zjawiska lodowe występują przede wszystkim na środkowej Wiśle i Bugu. Obserwowane były również na Warcie i Noteci, ale na dzień dzisiejszy nie stwarzają niebezpieczeństwa.

Informacja z 21.01.2021 r. z godz. 12.00

Zjawiska lodowe występują obecnie na  Zbiorniku Włocławek. Jeżeli będą powodowały zagrożenie, do akcji ruszą lodołamacze. Ich praca wymaga odpowiednich warunków, jak również właściwego działania wykwalifikowanych ekip.

- Akcji lodołamania nie można prowadzić za wcześnie ani za późno, gdyż może nastąpić zwielokrotnienie zlodowacenia i powódź zatorowa, która miała miejsce w 1982 roku, właśnie przez przedwczesne uruchomienie akcji - wyjaśnia Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Więcej informacji na temat powodzi zatorowych w publikacji: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1607-ida-mrozy-lodolamacze-w-gotowosci

Pełna akcja lodołamania będzie przeprowadzona na Zbiorniku Włocławek w sprzyjających warunkach hydrologiczno-meteorologicznych.

Wody Polskie posiadają flotę 25 lodołamaczy, przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach, gotowych do podjęcia akcji lodołamania. Miejsce pracy lodołamaczy to rejon Dolnej Wisły, zbiornik Włocławek oraz Górna i Dolna Odra.

Lodołamacze Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół stacjonują w porcie przy SW Włocławek, są w gotowości wyruszając na akcje lodołamania w czasie pogotowia zimowego. W razie konieczności do akcji mogą zostać włączone dwa dodatkowe lodołamacze Gepard i Mors. Lodołamanie ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu w okresie zimowym z Wisły powyżej zbiornika, a także przeciwdziałanie tworzeniu się na nim zatorów lodowych Dziś można było zobaczyć pracujące dwa nowe lodołamacze: Orkan i Sokół w akcji.

źródło: Wody Polskie
fot. Jarek Błaszczak, Wody Polskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ