Partner serwisu
09 maja 2025

Zielona Góra będzie produkować energię ze ścieków. Podpisano list intencyjny

Kategoria: Aktualności

8 maja w zielonogórskim magistracie podpisano list intencyjny dotyczący szerszej współpracy między Zieloną Górą a PGE Energia Ciepła. Dzięki kooperacji ZWIK oraz Elektrociepłowni już wkrótce będzie produktowana energia ze ścieków komunalnych.

Zielona Góra będzie produkować energię ze ścieków. Podpisano list intencyjny

 Celem współpracy jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta, ale również wykorzystanie zielonych technologii. – Wpisuje się to w politykę większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dbania o środowisko naturalne. Dzięki temu chcemy „zazielenić” energię dostarczaną przez PGE, na czym skorzystają mieszkańcy. Podnosi to również konkurencyjność Zielonej Góry, zwiększa szansę na przyciągniecie kolejnych inwestorów – przekonuje wiceprezydent Paweł Tonder.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? – Na początek chcemy postawić wielkoskalową pompę, która będzie produkowała ciepło ze ścieków. Zakładamy, że jej moc cieplna wyniesie ok. 10 megawat. Dla lepszego zobrazowania: jest to ilość, która odpowiada tysiącu pomp ciepła, które montowane są w domkach jednorodzinnych – wyjaśnia Małgorzata Ptak – Bystrzyńska, wiceprezes zielonogórskiej Elektrociepłowni. I dodaje, że w przyszłości współpraca z miastem może dotyczyć kolejnych przedsięwzięć.

– Celem jest jednoczenie potencjałów, które już teraz znajdują się w mieście, w naszych spółkach – zaznacza Dariusz Gusta, prezes ZWIK. – Podchodzimy do sprawy nowocześnie. Do tej pory, jako zakład ograniczaliśmy się do dostarczania wysokiej jakości wody, odbieraliśmy ścieki, oczyszczaliśmy je. Dzisiaj trzeba jednak patrzeć na wodę i ścieki przez pryzmat potencjału energetycznego, jaki w nich się kryje. Obecne działania pozwolą nam też na ograniczenie śladu węglowego.

Korzyści dla zielonogórzan? – „Zazielenianie” systemu energetycznego oraz dążenie do tego, aby był bardziej efektywny to oczywiste zalety – twierdzi Grzegorza Krystka, prezes PGE. – To pozwoli nam również o staranie się o dofinansowanie na kolejne inwestycje w sieć ciepłowniczą. W efekcie znacząco poprawimy ekonomię naszego systemu i ograniczymy potencjalny wzrost kosztów dla mieszkańców.

źródło: Urząd Miasta Zielona Góra
fot. Urząd Miasta Zielona Góra
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ