Partner serwisu
02 grudnia 2020

Inteligentna sieć kanalizacji deszczowej w Rzeszowie sposobem na podtopienia

Kategoria: Aktualności

W Rzeszowie rozpoczęła się właśnie jedna z najważniejszych inwestycji komunalnych - budowa kanalizacji deszczowej odwadniającej drogi i tereny położone na osiedlu Budziwój. Jest to największe jak dotąd przedsięwzięcie z wykorzystaniem innowacyjnego rozwiązania jakim jest kanał retencyjny.

Inteligentna sieć kanalizacji deszczowej w Rzeszowie sposobem na podtopienia

Budziwój, którego większą część stanowi fragment terasy zalewowej rzeki Wisłok, został przyłączony do Rzeszowa w 2010 r. Były to głównie łąki, pastwiska i niewielkie lasy, więc woda z opadów atmosferycznych wsiąkała w grunt. Kłopoty pojawiły się po włączeniu nowych terenów do miasta, ponieważ efektem postępującej zabudowy jest powstawanie powierzchni nieprzepuszczalnych, ograniczających naturalną retencję wody, co z kolei jest przyczyną podtopień czy stagnowania wody. Podjęto zatem decyzję o budowie systemu odprowadzania i zagospodarowywania wód opadowych oraz roztopowych spływających z terenów osiedla o łącznej powierzchni zlewni ok. 632 ha. Zaplanowano budowę ponad 26 km kompletnej sieci kanalizacji deszczowej, 24 zbiorników retencyjnych – 18 kanałowych o łącznej pojemności 7,5 tys. m3 oraz 6 bocznych o łącznej pojemności 1,7 tys. m3. Zostaną one wyposażone w inteligentny system zarządzania retencją, dzięki czemu na bieżąco będzie można obserwować poziom wody. Całość zostanie wykonana w technologii PEHD firmy Uponor Infra.

By zrealizować to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, Uponor Infra dostarczy do Rzeszowa ok. 26 km rur, prawie 300 studzienek osadnikowych, kinetowych  i ekscentrycznych z przegrodami piętrzącymi. Konieczne będzie także zastosowanie wielkogabarytowych studzienek i komór rozdziału o średnicach od DN2200 do DN3000, kształtek specjalnych, trójników, łuków i innych elementów.

Inwestycja, której wartość opiewa na kwotę ok. 70 mln zł, rozpoczęła się we wrześniu 2018 r. Dostawy realizowane są na bieżąco w zależności od potrzeb wykonawcy. Zakończenie planowane jest na kwiecień/maj 2020 r.

źródło: Uponor
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ