Partner serwisu
16 listopada 2020

Dzień Jakości z warszawską kranówką

Kategoria: Aktualności

12 listopada 2020 r. obchodzony był Światowy Dzień Jakości Wody, który jak co roku podkreślał jej wartość w różnych dziedzinach życia. Warszawskie MPWiK każdego dnia analizuje ponad 70 parametrów jakości wody, by mieć pewność, że 2,5 mln jej odbiorców ma w kranie dobry produkt. Czuwają nad tym pracownicy 2 akredytowanych laboratoriów spółki.  

Dzień Jakości z warszawską kranówką

Dzień Jakości zainicjowały w 1989 r. trzy międzynarodowe organizacje do spraw jakości: Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Jakości, Europejska Organizacja Jakości oraz Unia Japońskich Naukowców i Inżynierów. Od 24 lat obchodzi się go w ramach Europejskiego Tygodnia Jakości.

Pojęcie jakości w kontekście wody wiąże się z jej właściwościami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi. Woda pitna, jak każdy produkt żywnościowy, musi spełniać konkretne normy jakościowe. To dzięki zaawansowanym procesom uzdatniającym warszawską kranówkę można spożywać ją prosto z kranu – bez konieczności dodatkowego filtrowania lub gotowania.   

Stołeczne zakłady wodociągowe uzdatniają codziennie 350 mln litrów wody. Wielokrotnie przefiltrowana i zdezynfekowana dociera liczącą ponad 4,3 tys. km siecią wodociądową do 2,5 mln mieszkańców Warszawy i sąsiednich gmin. Na każdym etapie, od ujęcia, przez uzdatnianie, po sieć dystrybucyjną, jej jakość sprawdzają pracownicy laboratoriów MPWiK, które posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. W ciągu całego roku wykonują ponad 170 tys. takich analiz. Służy do tego nowoczesna aparatura analityczna i pomiarowa będąca m.in. na licencji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Woda jest ponadto sprawdzana organoleptycznie – smak i zapach wody kontrolują „testerzy”.

- Raporty zawierające szczegółowe informacje na temat parametrów stołecznej wody zamieszczane są regularnie na naszej stronie. Można tam znaleźć m.in. informacje o nieobecności bakterii z grupy coli oraz enterokoków,  co świadczy, że jest bezpieczna i przeznaczona do bezpośredniego spożycia. Ważnym parametrem jest także mętność wody. Woda dostarczana przez MPWiK odznacza się wysoką przejrzystością – jej mętność jest dziesięciokrotnie niższa niż dopuszczalna norma. Ma również neutralny zapach i smak, które są określane jako akceptowalne dla klienta. Wysoką jakość warszawskiej kranówki potwierdza też jej skład chemiczny: zawartość m.in. żelaza i manganu, a także związków chloru i azotu pozostaje wielokrotnie niższa niż zakładają dopuszczalne prawem normy – wyjaśnia dr inż. Anna Olejnik, zastępczyni Dyrektora Pionu Wody w MPWiK.

W trosce o najwyższy standard świadczonych usług, Spółka prowadzi także całodobowy monitoring  online jakości wody, zarówno w ramach procesów uzdatniania, jak i systemu zarządzania siecią wodociągową pozostającą w jej eksploatacji. W ramach powyższego, monitorowane są parametry jakościowe wody (po poszczególnych etapach uzdatniania oraz w 50 punktach monitoringu sieci) oraz parametry hydrauliczne sieci (70 punktów monitoringu sieci). Elektroniczny system obiegu tych informacji umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji w przypadku, gdyby zaobserwowano pogorszenie jakości wody w sieci wodociągowej.

Dba o to również biomonitoring, czyli naturalny system wczesnego ostrzegania. Warto wiedzieć, że na straży jakości wody ujmowanej stoją małże z gatunku skójka zaostrzona oraz niektóre ryby słodkowodne. Są to tzw. bioindykatory czyli organizmy szczególnie wrażliwe na obecność określonych substancji w badanym otoczeniu.

A wszystko po to, by każdy z nas, odkręcając kran z zimną wodą, miał gwarancję, że jest ona najwyższej jakości. Należy też pamiętać, że, o ile za jakość wody doprowadzanej do wodomierza głównego odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowe, to dbałość o stan instalacji wewnętrznych jest obowiązkiem administratorów i zarządców budynków.  Więcej porad, jak dbać o dobry stan instalacji wewnętrznej można uzyskać odwiedzając stronę internetową przedsiębiorstwa: https://mpwik.com.pl/view/informacja-dla-wspolnot-i-spoldzielni.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ